Strona główna    Okładziny   Deski    Długie czopy    Informacje różne    Video    Linki    Tuning    Trening i gra   Zdrowie    Kontakt


                                                                                                         DZIAŁANIE DŁUGICH CZOPÓW W PRAKTYCE

 

Aby wyjaśnić, jak długie czopy działają w rzeczywistości, chyba najłatwiej jest porównać je do zachowania normalnych okładzin.

Przykładowy scenariusz:

Ty i Twój przeciwnik używacie normalnych okładzin jak. np. Sriver. Grasz topspina a przeciwnik wykonuje uderzenie prowadząc rakietkę od kolana w górę powyżej głowy, czyli typowego uderzenia topspinowego. Jaka piłka przyjdzie do Ciebie?

 

Odpowiedź: Rotacja wahać się będzie od powolnego silnie podkręconego topspina, jeśli przeciwnik  pokręcił piłkę bez szybkiego ruchu do przodu, przez średnio szybkie uderzenie ze średnią topspinową rotacją, aż do szybkiego uderzenia o małej rotacji, jeśli uderzył piłkę bez podkręcania.

W dzisiejszych czasach gładkich przyczepnych okładzin większość średnio i wysoko zaawansowanych zawodników będzie instynktownie wiedzieć, co się dzieje i odpowiednio do tego zareaguje. Do tego rodzaju uderzeń przygotowały Cię długie godziny treningów. Scenariusz jest całkowicie przewidywalny - jeśli wystarczająco uważnie obserwujesz przeciwnika, będziesz wiedział jak szybka i podkręcona jest piłka przez niego zagrana.

 

A teraz wyobraź sobie, że twój przeciwnik identyczną akcję gra długimi czopami. Jaka piłka przyjdzie do Ciebie?

 

Odpowiedź: Parametry piłki będą się sytuować między podcięciem a pustą piłką, zależnie od rodzaju używanych długich czopów i typu kontaktu z piłką. Na pewno nie będzie to topspin. Powody są wyjaśnione w dalszych częściach:


Reakcja czopów na topspina

Rodzaje odbioru topspina długimi czopami

Reakcja czopów na podcięcie

Wnioski

Dlaczego długie czopy mogą powodować chwiejny lot piłki?

                                                                                                                                           Dalej

                                    Rozdział poprzedni                                                                                                       Rozdział następny