Strona główna    Okładziny   Deski    Długie czopy    Informacje różne    Video    Linki    Tuning    Trening i gra    Zdrowie    Kontakt                                                                                                        
WPROWADZENIE DO DŁUGICH CZOPÓW


W poprzednim rozdziale omówiony został wpływ rotacji na zachowanie piłki. Zakładam, że czytelnikami są zawodnicy, z których nawet początkujący rozumieją jaki powinien być ruch rakietki w momencie kontaktu z piłką, aby nadać jej podstawowe rotacje.

Gdy grasz normalnymi gładkimi gumami i robisz topspina, to w wyniku otrzymujesz właśnie topspina. Robisz to, co zamierzasz a przeciwnik dostaje to, co widzi. Podobnie jest gdy przebijasz lub podcinasz, to dostajesz piłkę podciętą. Oczywiście rotacja zależy od sposobu zagrania, szybkości ruchu przedramienia, wkładu siły czy też czucia. Wielu zawodników nabiera zwyczaju obserwowania ruchu rakietki przeciwnika i uczy się przez doświadczenie, że przy ruchu do góry wychodzi topspin, a do dołu podcięcie. Z upływem lat te założenia odciskają się w mózgu. Odpowiedź przybiera formę automatycznej, mimowolnej reakcji.

Co jednak dzieje się, gdy twój przeciwnik przebije (widzisz rakietkę poruszaną w dół i Twój umysł reaguje momentalnie - podcięcie), a  piłka przychodzi bez rotacji albo nawet z topspinem!

Pierwszym priorytetem w przeciwko różnym okładzinom jest zrozumienie rotacji oddawanej przez nich piłki i rodzaju uderzenia, które Ty musisz zastosować by sobie z nim poradzić, np. topspin na podcięcie, podcięcie czy blok na topspin. 

Drugim priorytetem jest zrozumienie, że długie czopy i antki różnią się między sobą znacznie - począwszy od takich, które nie potrafią odwracać rotacji, a skończywszy na takich, które to robią z łatwością.

W tym rozdziale poruszam następujące tematy:

Czym są okładziny z długimi czopami i dlaczego są używane?

Podstawowe cechy charakterystyczne długich czopów

Cechy fizyczne czopów 

Cechy okładziny jako całości
Klasyfikacja długich czopów

Cechy charakterystyczne gry długimi czopami

Podsumowanie: wady i zalety długich czopów
Podstawowe błędy czopiarzy

 
                              Rozdział poprzedni                                                                                                                      Rozdział następny