Strona główna    Okładziny   Deski    Długie czopy    Informacje różne    Video    Linki    Tuning    Trening i gra    Zdrowie    Kontakt

                                                                                                        
WPROWADZENIE DO DŁUGICH CZOPÓW

Na  odbicie piłki od okładziny z długimi czopami wpływa wiele czynników. Poza tym okładziny wytwarzane przez poszczególnych producentów różnią się, czasem znacznie, od siebie. Czynniki te są wyliczone poniżej, przy czym lista ta pewnie nie jest wyczerpująca.

Natomiast co do zasady, w omawianych poniżej kwestiach, siła rotacji jest taka sama, jak dla gum gładkich, tylko z reguły znacznie słabsza.

Cechy fizyczne czopów

  Przyczepność na górze czopów
 

Wszystkie długie czopy mają dużo mniejszą przyczepność, niż okładziny normalne, co jednak nie oznacza, że są jej zupełnie pozbawione. Istnieją znaczne różnice w przyczepności różnych długich czopów. Im bardziej są przyczepne, tym lepiej zawodnik będzie mógł zmienić rotację nadaną piłce przez przeciwnika. Niektóre długie czopy mają gładkie, niemal szklane czubki czopów, które w ogóle nie posiadają przyczepności, inne mają bardziej chropowate czubki o większej przyczepności, jeszcze inne charakteryzują się gładkimi, ale przyczepnymi czubkami.

 
Boczna przyczepność czopów

Boczne powierzchnie czopów mogą się między sobą różnić tak samo, jak ich czubki, z podobnymi efektami. Zwróć uwagę, że boczne powierzchnie mogą się różnić od czubków! Znaczenie tego faktu jest opisane w następnym punkcie.

Giętkość czopów

Im bardziej giętkie czopy, tym bardziej się wyginają przy uderzeniu w piłkę, a  tym samym boczne ścianki czopów będą miały możliwość kontaktu z piłką i wpłynięcia na nią. Sztywne czopy wymagają do wygięcia większej siły, ale jak już się wygną, to mogą to zrobić daleko! Zawodnik używający bardziej giętkich czopów będzie mógł wprowadzać większe urozmaicenie rotacji, niż używający czopów sztywniejszych, o ile boczne powierzchnie czopów mają jakąś przyczepność.  

Szerokość, gęstość rozmieszczenia i kształt czopów

Im szersze czopy, tym mniej się wyginają i mniejszy kontakt z piłką będą miały ich boczne powierzchnie. Im gęściej są rozmieszczone, tym więcej mają kontaktu z piłką i bogą bardziej wpływać na rotację. Znaczenie kształtu czopów jest trochę trudniej określić. Większość ma taką samą szerokość na całej długości, ale nie wszystkie. Niektóre mają grubsze czubki, niż podstawy, a inne odwrotnie. Uważa się, że w pierwszym przypadku czubki mają większy kontakt z piłką, a boczne ściany mniejszy. W drugim przypadku jest odwrotnie. Ale nikt nie przeprowadzał właściwych badań, więc pole do spekulacji pozostaje otwarte.



                                        Wstecz                                                                                         Dalej


 
        Rozdział poprzedni                                                                                                                                                                       Rozdział następny