Strona główna    Okładziny   Deski    Długie czopy    Informacje różne    Video    Linki    Tuning    Trening i gra    Zdrowie    Kontakt


                                                                                                        
WPROWADZENIE DO DŁUGICH CZOPÓW

Cechy okładziny jako całości


Grubość i twardość gąbki

Im grubsza i miększa gąbka, tym łatwiej czopki będą zagłębiać się w gąbce. Przy uderzeniu w piłkę więcej czopów wejdzie w kontakt z piłką i nada rotację. Gąbka również pomoże katapultować piłkę z rakietki, dodając jej trochę szybkości. Długie czopy bez gąbki raczej nie wytworzą efektu katapulty i będą oddawać wolniejszą piłkę, niż te na podkładzie gąbczastym.

Szybkość okładziny

Trzeba naprawdę określić, co się rozumie pod tym pojęciem. Czopy bez podkładu dadzą bardzo szybkie odbicie od drewna rakietki, co zmniejsza rotację i kontrolę. Czopy na średnim i grubym podkładzie mają wolniejsze odbicie, co umożliwia łatwiejszą kontrolę topspina. Im szybsza jest ogólnie okładzina, tym krótszy jest jej czas kontaktu z piłką i mniejsza możliwość nadania jej rotacji, a co za tym idzie zmniejsza kontrolę. Podobno robiono badania, które wykazały twardość okładziny nie ma wpływu na kontaktu z piłką, ale podzielam poczucie, że jednak ten wpływ istnieje.

Szybki (świeży) klej

Świeży klej zmiękcza okładzinę, umożliwiając czopom na lepsze zagłębianie się w gąbce i umożliwiając ich większej ilości kontakt z piłką, ze skutkami jak w pkt (5) powyżej. Polepsza też efekt odbicia, podwyższając w ten sposób szybkość odbioru.

Szybkość i odbicie odbieranej piłki

Wpływ długich czopów na rotację piłki nie jest jedynym problemem, przed którym stoisz. Przy takim samym uderzeniu szybkość będzie o wiele niższa w porównaniu do normalnych gładkich okładzin. Nie wyrówna tego do końca nawet twardsza gąbka, choć klej może tę szybkość bardzo poprawić. Dodatkowo odbicie piłki od stołu będzie inne z powodu rotacji i szybkości nadawanej przez długie czopy.


                                        Wstecz                                                                                         Dalej


 
        Rozdział poprzedni                                                                                                                                                                       Rozdział następny