Strona główna    Okładziny   Deski    Długie czopy    Informacje różne    Video    Linki    Tuning    Trening i gra    Zdrowie    Kontakt

Ta zakładka zawiera informacje służące lepszemu zrozumieniu gry długimi czopami, a po części w ogóle mechaniki gry w tenisa stołowego. Zamieszczam tu fragmenty wiekszego opracowania, które zamierzam opublikować na płycie (niestety nie wiem kiedy, na razie moje zajęcia zawodowe nie pozwalają mi na dokończenie tej pracy).

Gdy po ponad 25-letniej przerwie zacząłem znów grać stwierdziłem, że jest bardzo dużo zawodników grających czopami, którzy mogliby znacznie lepiej grać gdyby właściwie rozumieli swoje zagrania i ich efekty, jak również mogli by opanować znacznie szersze możliwości czopów od tych, które aktualnie wykorzystują. To głównie oni w trakcie rozmów nakłonili mnie do podjęcia pracy nad opracowaniem, które mogłoby im posłużyć w podniesieniu poziomu gry. A przy okazji myślę, że przyda się również młodym zawodnikom przyzwyczajonym do atakującej młócki gładkimi gumami, którzy nawet przy dobrym wyszkoleniu technicznym mają często problemy z defensorami i różnego stylu czopiarzami.

Duża część rysunków wzorowanych jest na opublikowanych w internecie przez Grega Lettsa, australijskiego zawodnika, trenera i sędziego klasy międzynarodowej. Z tego źródła pochodzą również wszystkie animacje. Adresy oryginalnych stron znajdziecie w zakładce "Linki".

Gregg Letts jest też autorem części tekstu, który przetłumaczyłem i skompilowałem z tekstami pochodzącymi z innych źródeł, głównie trenerów i zawodników o międzynarodowej renomie jak Rowden Fullen, Henry Buist i inni, oraz moimi komentarzami wynikającymi z własnych doświadczeń i przemyśleń, jak też komentarzami internautów pochodzącymi z forów dyskusyjnych o tenisie stołowym z całego świata. A mam niejakie doświadczenie w grze długimi czopami, już w końcu lat 70-ych z sukcesami grałem Feintem. Teraz też gram długimi czopami (Feint II long 1,3 na szybkim podkładzie kawatsuki lub TSP Curl P1R).

Filmy i zdjęcia pochodzą z publicznie dostępnych źródeł, ilustrują zarówno elementy treningu, jak i pokazują najlepszych czopiarzy świata w akcji.

Ilekroć w tekście jest użyty jest termin czopiarz, oznacza zawodnika grającego długimi (a co najmniej średnimi) czopami. Nie zajmuję się tu w ogóle grą krótkimi czopami.

 W tekście używam rodzaju męskiego - to przyzwyczajenie, w końcu jestem mężczyzną, uciążliwe też jest ciągłe wymienianie obu odmian w tekście. Ale oczywiście całość opracowania skierowana jest równie dobrze do pań, jak i panów.

Pełny układ tego opracowania jest następujący:

                          1. Tytułem wstępu - wejdź na ciemną stronę (mocy ?)
                          2. Trochę teorii
                          3. Wprowadzenie do długich czopów
                          4. Działanie długich czopów w praktyce
                          5. Taktyka gry przeciwko długim czopom
                          6. Przewodnik po grze długimi czopami
                          7. Okładziny z długimi czopami
                          8. Antyspin
                                                                                                                                                       Wejdź na ciemną stronę

Przy okazji: w necie pojawia się coraz więcej informacji, testów, recenzji i filmów.
Z uznaniem dowiedziałem się, że znajomy od stołu Grzesiek Kowalczyk podjął trud
zebrania w jednym miejscu (tu) różnorakich materiałów o czopach, ma też
na YouTube powiązany tematycznie kanał.