Strona główna    Okładziny   Deski    Długie czopy    Informacje różne    Video    Linki    Tuning    Trening i gra   Zdrowie    Kontakt


                                                                                                        
WPROWADZENIE DO DŁUGICH CZOPÓW

Cechy charakterystyczne gry długimi czopami

Rodzaj zastosowanego uderzenia ma przy długich czopach zasadnicze znaczenie, o wiele ważniejsze, niż dla okładzin antyspinowych. W związku z tym cały ten punkt jest bardziej rozwinięty w osobnym rozdziale. Poniżej jest tylko zasygnalizowany.

Odwrócenie rotacji

Najlepsze uzyskuje się przy pomocy czerwonych, cienkich, rzadko rozmieszczonych długich czopów typu plastikowego, naklejonych na szybką deskę. Piłka wtedy odskakuje bardzo szybko i nie ma czasu  na interakcję z okładziną. Plastikowe czopy nie mają żadnej przyczepności, a im są cieńsze i rzadziej rozmieszczone, tym mniejszy mają kontakt z piłką. Jeśli są twarde to się nie uginają, stąd brak kontaktu z powierzchnią okładziny pod czopami. Czopy tego typu są obecnie zakazane, niemniej jednak przyczepnymi czopami można otrzymać podobne efekty.

Herbert Neubauer przeprowadził szeroko zakrojone testy na długich czopach odnośnie wpływu koloru gumy, oraz wagi i szybkości deski na powrotną rotację. W efekcie, wytwarzane przez niego czopy były początkowo tylko czerwone, ponieważ te same okładziny w kolorze czarnym dawały znacząco mniejszy efekt. Udowodnił również, że czopy generowały największe efekty, gdy naklejane były na szybkie i cięższe deski. Oczywiście jest możliwe posiadanie deski o różnych szybkościach stron, tak więc można je dobrać do indywidualnego stylu danego zawodnika.

Efekt kołyszącego (chwiejnego) lotu piłki

Efekt ten występuje, gdy piłka jest zagrana z więcej, niż jedną rotacją, na przykład górną i boczną, a następnie jest odgrywana długimi twardymi czopami (np. bez podkładu). Efekt jest wyraźniejszy gdy czopy są rzadziej rozmieszczone i mniejszy jest kontakt ich powierzchni z piłką. Bardziej giętkie czopy też mogą zapewnić bardziej dziwne odbicia, ale cieńsze czopy łatwiej się łamią.

Z uwagi na swoją charakterystyczność zjawisko to jest szerzej opisane w oddzielnej sekcji w Rozdziale III po opisie praktycznego działania długich czopów.

Siła uderzenia

Siła uderzenia znacząco wpływa na odbiór piłki. Im większa siła, tym większa rotacja. Im mocniejszą piłkę zagra się na czopy tym większy efekt np. odwrócenia rotacji dostanie się z powrotem. Często lepszą taktyką jest granie w takich sytuacja
piłek wolniejszych i o mniejszej rotacji.

Wszystkie te czynniki mają wpływ na to, jak czopiarz może zmienić rotację piłki. Trzeba zwrócić uwagę na podstawowy fakt: jeśli czopiarz odbiera podkręconą piłkę i nie zmienia jej rotacji, to piłka dalej kręci się w tą  samą stronę ale jej ruch będzie w odwrotnym kierunku. Na topspina odda więc podcięcie, a po podcięciu topspina. Nie ma tu znaczenia jakiego typu uderzenie zostanie zagrane (lub zamarkowane), rotacja będzie odwróconą rotacją przeciwnika. To w tym elemencie wygrywanych jest wiele łatwych punktów, w szczególności na niższych poziomach gry. Zasada jest taka sama dla każdego typu okładzin, długimi czopami robi się to po prostu łatwiej. Przyczyny, dla których tak się dzieje omówione są szczegółowo w Rozdziale „Jak długie czopy działają w praktyce”

Zwolnienie gry

Może wystąpić przy cieńszych i bardziej giętkich czopach, które dają efekt amortyzacji w fazie kontaktu. Należy jednak mieć na uwadze, że im czopy są miększe i im bardziej wydłuża się czas kontaktu, tym mniejsze będzie odwrócenie rotacji. Większość zawodników potrafiących grać krótko, zarówno przy odbiorze serwu, jak i wymianie, ma dobre czucie w nadgarstku.

Kontrola

Odnośnie tego elementu  to zależy on od tego, jak zawodnik używa okładziny. Długie czopy bez podkładu mogą mieć dobrą kontrolę przy grze obronnej z daleka od stołu, ale ta sama guma będzie miała problemy z kontrolą przy bloku znad stołu. Przy odbiorze szybkiego topspina piłka po prostu odbija się za szybko od rakietki. Podkład pomoże przy kontroli bloku, ponieważ piłka dłużej utrzymana jest na rakietce, ale oczywiście straci się efekt. Nawet przy normalnej gładkiej gumie miększość zawodników odkryje po pewnym czasie, że łatwiej blokuje się na podkładzie 2 mm niż 1 mm.

Wyważenie między efektem a kontrolą jest zawsze istotnym punktem dyskusji między czopiarzami. W większości przypadków sprowadza się do kwestii gry bez podkładu lub podkładem, a jeśli tak to jakiej grubości. W ostatecznym rozrachunku górę bierze indywidualne wyczucie i stwierdzenie „co jest dobre dla mnie”.

Czopiarze grają różnymi stylami nawet używając tych samych okładzin, a wybór najlepszej jest sprawą indywidualną i zazwyczaj wynikiem przeprowadzenia wielu eksperymentów.

Efekt katapulty

Tak naprawdę to ten efekt nie istnieje. Jeśli z całej siły rzuci się piłeczką o ścianę, odbije się mocno, natomiast jak się rzuci w zasłony - spadnie od razu na podłogę. Po prostu nie ma fizycznej możliwości, by piłka odbiła się lepiej od powierzchni miękkiej, niż twardej. Musimy pamiętać, że sprężystość powierzchni nie może tworzyć energii, a tylko minimalizować jej straty. I z tym właśnie mamy do czynienia przy zwiększającej się elastyczności zarówno wierzchów, jak i podkładu.


                                        Wstecz                                                                                         Dalej


 
        Rozdział poprzedni                                                                                                                                                                       Rozdział następny