Strona główna    Okładziny   Deski    Długie czopy    Informacje różne    Video    Linki    Tuning    Trening i gra    Zdrowie    Kontakt


 
Źródło: forum MyTableTennisTalk Autor: Leeston Tłumaczenie i komentarz: Albur  

L

                                                  ATAKOWANIE PODCIĘCIA

 

Aby zrozumieć podcięcie,  najlepiej jest nauczyć się samemu dobrze grać to uderzenie – pomoże nam to w lepszym pojmowaniu tego, co dzieje się z piłką. W tym opracowaniu mam nadzieję przedstawić podstawowe wyjaśnienie  tego jak należy rozumieć i atakować „piłkę podciętą”.

Po pierwsze ważne jest by rozumieć, że obraca się z dołu do góry z określoną szybkością. Przyjrzyjmy się rysunkowi z boku.

Strzałki siły pokazują kierunek przyłożenia siły. Jeśli szybkość rakietki jest równa lub większa od szybkości obrotowej piłki, rakietka pokona rotację piłki, która próbuje posłać ją po odbiciu w dół.

Jeśli szybkość rakietki jest równa lub mniejsza od szybkości obrotowej piłki, to piłka pokona szybkość rakietki i „zareaguje” z okładziną w momencie kontaktu.

Przyjrzyjcie się kątowi nachylenia i kierunkowi ruchu rakietki oraz energii towarzyszącej rotacji piłki. Jak widać rakietka działa niczym sprzęgło w samochodzie, pracując wspólnie z rotacją nad piłeczką i oddając energię ruchu do przodu z powrotem do przeciwnika. Stąd też zagranie współpracuje z rotacją, a nie próbuje jej zwalczyć, dlatego też dokłada się do istniejącej rotacji posyłając ją do przeciwnika.

Takie odegranie podciętej piłki to topspin rotacyjny lub szybki, a najlepiej jest taką piłkę uderzyć jak najszybciej po jej odbiciu się po naszej stronie stołu, gdyż kontakt jest wtedy łatwiejszy w kontroli i zwiększa możliwość jej odegrania i dołożenia przeciwnikowi dodatkowej rotacji.  Zagranie piłki w momencie późniejszym zmusza do dostosowania uderzenia, punktu kontaktu i timingu, co umożliwia istniejącej rotacji osłabienie zagrania i zduszenie piłki w kierunku siatki.

Alternatywnie można piłkę zagrać bardzo późno, co umożliwi maksymalne samoistne wygaszenie rotacji i uderzenie z miejsca poniżej poziomu stołu i wyciągnięcie jej z dużą siłą i rotacją. 

Przyjrzyjmy się co się dzieje  gdy przy odegraniu podciętej piłki zostanie dokonana niewłaściwa korekta.

Zauważcie zarys położenia rakietki z poprzedniego rysunku – pozwala Wam to na porównanie zmiany w kącie nachylenia  rakietki, która jest teraz bardziej “zamknięta”, co “wspomaga” rotację piłki, oraz kierunek tej rotacji do dołu.

Aby zaatakować piłkę, gracz musi teraz upewnić się, że prędkość rakietki jest znacznie większa od prędkości obrotowej piłki. W przeciwnym przypadku gdy rotacja zareaguje z okładziną, to ponieważ rakietka jest już bardziej nachylona (zamknięta) to w rzeczywistości pomaga to podciętej piłce w jej rotacji do dołu.

Jest to jedna z głównych przyczyn, dla których przy próbie ataku tak wiele podciętych piłek ląduje w dole siatki.

Ponownie, kluczem jest timing i zagranie piłki w górnym punkcie odbicia tak, by wykorzystać każdy centymetr wysokości nad siatką potrzebny do skompensowania bardziej zamkniętej rakietki w sytuacji, gdy sama piłka “ściąga się” w dół.

Podsumowując, najłatwiejszym sposobem pokonania podciętej piłki jest wykorzystanie istniejącej rotacji, a nie walczenie z nią. Uderz piłkę tak wcześnie, jak to możliwe i będziesz zdziwiony, jak nauka działa na Twoją korzyść i granie takich piłek przestaje być koszmarem.

Przez wiele lat wykorzystywałem takie podejście do topspina/topspin drajwa. Gdy gracz opanowywał timing i kąt nachylenia rakietki i w końcu docierało to do niego, z dużą satysfakcją mogłem obserwować moment dokonania odkrycia gdy zupełnie nagle odbiór podciętej piłki stawał się dużo łatwiejszy. 

Mam nadzieję, że pobudzi Was to do przemyśleń następnym razem gdy będziecie się męczyć z atakowaniem wciętych piłek.

Niech moc będzie z Wami..................... Leeston.

 Uwagi ALBURA 

Przetłumaczyłem ten tekst bo problem atakowania podcięcia jest w grze czymś podstawowym. Co do zasady to zgadzam się z większością tez autora. Podobne kwestie poruszane były w artykule "Powstrzymanie obrońcy" , pozwolę sobie powtórzyć jedną z moich uwag do nich, dotyczącą miejsca kontaktu rakietki z piłką:

Zwracam też uwagę na to, że Leston czyni uproszczenie dotyczące dwóch aspektów - sprzętu i techniki:

Na koniec dołączam linka do pokazu atakowania podcięcia w wykonaniu Zhanga Jike i ponownie pokaz techniki gry przeciwko obrońcom w wykonaniu Kenji Matsudairy

                                                                                                                                                                 Powrót do "Leeston"                      Powrót do "Trening"