Strona główna    Okładziny   Deski    Długie czopy    Informacje różne    Video    Linki    Tuning    Trening
i gra    Zdrowie    Kontakt



         PRZEWODNIK PO GRZE DŁUGIMI CZOPAMI


Style gry uprawiane przez czopiarzy


Jeśli czytasz tę sekcję, to zakładając, że przeczytałeś poprzednią o tym, czy powinieneś używać długich czopów , prawdopodobnie zadecydowałeś, że założenie długich czopów jest dobrym pomysłem. Nadeszła więc pora by przedstawić, na jakie sposoby zawodnicy używają długich czopów i jaki styl jest w szczególności właściwy dla Ciebie.

Choć długie czopy mogą być wykorzystywane na różne sposoby, to we współczesnym tenisie stołowym wyróżniamy 4 podstawowe style (za Greggiem Lettsem), z których każdy w inny sposób wykorzystuje długie czopy i każdy stawia przed zawodnikiem inne wymagania:
 
•    Klasyczny styl defensywny, gdzie długie czopy są stale wykorzystywanie do odbijania piłki podcięciem;

•    nowoczesnych styl defensywny, gdzie długie czopy wykorzystywane są do grania różnego stopnia podcięciem w celu wywołania słabszego odbioru, który można zaatakować;

•    Styl przebijająco-blokujący, gdzie długie czopy są wykorzystywane do zwalniania gry i zakłócania timingu i rytmu gry przeciwnika;

•    Styl atakujący, gdzie długie czopy są rzeczywiście wykorzystywane jako broń ofensywna.

Mieszanie 2 lub więcej stylów jest również możliwe, np. klasyczny obrońca lubiący od czasu do czasu kontratakować, albo zawodnik przebijająco-blokujący od czasu do czasu uderzający długimi czopami. Ale do każdej części połączonych stylów stosować się będą reguły każdego ze stosowanych stylów podstawowych.


Klasyczny obrońca

Opis stylu:

W klasycznym stylu obronnym, nacisk położony jest na bezpieczne odegranie piłki podcięciem aż do skutku. Zasadą jest utrzymywanie piłki w grze, aż przeciwnik popełni błąd. Jako taki, klasyczny obrońca unika podejmowania ryzyka i koncentruje się na robieniu samemu jak najmniejszej możliwie ilości błędów.
   
Jak wykorzystywane są długie czopy:

Długie czopy mogą  dla klasycznego obrońcy stanowić „bezpieczną” stronę do uderzania piłeczki. Najsilniejsze i najszybsze topspiny mogą być odbierane wykorzystując długie czopy do podcinania piłki. Obrońca może też piłce nadawać różną rotację tak, by wymusić na przeciwniku błąd jej odczytu i popełnienie błędu.

Klasyczny obrońca raczej nie będzie atakował długimi czopami zbyt wielu piłek, jako że margines błędu jest tu zbyt wysoki. Zazwyczaj będzie zabijał tylko łatwe, podstawione piłki, wykorzystują do tego drugą, „normalną” okładzinę. Jego preferowana pozycja znajduje się co najmniej 2 metry od stołu, co mu daje więcej czasu na uderzenie piłki, jako że w miarę lotu jej szybkość i rotacja ulega zmniejszeniu.

   
Wymagania:

Klasyczny obrońca wymaga cierpliwości i samo-kontroli, a zazwyczaj jest typem zawodnika unikającego podejmowania ryzyka. Na im wyższym poziomie gra, tym musi być sprawniejszy by pokryć cały swój zwiększony plac gry. Zdolność do przekręcania rakietki jest jego atutem, gdyż daje mu możliwość bezpiecznego odgrywania długimi czopami różnych trudnych zagrań przeciwnika.
   
Poziom gry:

Klasycznych obrońców zazwyczaj znajdujemy na początkujących i średnich poziomach gry. Gdy tylko ich przeciwnicy stają się zdolni do stałej gry topspinem, zaczyna im być trudno radzić sobie z siłą uderzeń z dzisiejszych klejonych czy tensorowych okładzin. Najlepsi mogą współzawodniczyć na poziomie zaawansowanym, ale muszą być w szczytowej formie fizycznej i posiadać chytrość lisa. Na poziomie zawodowym wśród mężczyzn, klasyczny obrońca jest prawie nieobecny, za to więcej ich można znaleźć wśród kobiet, z uwagi na mniejszą siłę gry.



Nowoczesny obrońca

Opis stylu:

Przedstawiciele stylu agresywnego podcięcia, znani też jako stylu nowoczesnej obrony, również są zdolni zagrać “ścianę” na sposób klasycznego obrońcy, ale gdziekolwiek to jest możliwe wolą przy podcięciu wykorzystywać zmienną rotację do wymuszenia słabszego odegrania piłki przez przeciwników, co umożliwi im zagranie piłki wygrywającej.

W tym stylu podejmuje się więcej ryzyka, zgodnie ze strategią ataku przez podcięcie. Nowoczesny obrońca atakuje również słabsze odbiory serwów, co może stanowić typowy atak trzeciej piłki. jego pozycja na placu gry zależy od tego, czy w danym momencie broni się, czy też atakuje.
   
Jak wykorzystywane są długie czopy:

Długie czopy zapewniają nowoczesnemu obrońcy możliwość nadawania zmiennych rotacji z dobrą kontrolą. Zmieniając rotację może wymusić na przeciwniku błędy dokładnie tak, jak klasyczny obrońca, ale atakują każdą dogodną lub trochę łatwiejszą piłkę. Chętniej też zaryzykuje i będąc blisko stołu zaatakuje piłkę długimi czopami wymuszając słabsze zagranie, choć będzie to robił raczej okazjonalnie.

Od czasu do czasu również przekręcają rakietkę w ręku, choć nie tak często, jak obrońcy klasyczni , ponieważ jego forhendowa okładzina jako wykorzystywana do ataku jest często bardzo szybka. Skłania również przeciwnika do odbioru na stronę z czopami, w celu przygotowania ataku.
   
Wymagania:

Nowoczesny obrońca musi być bardzo sprawny ruchowo, co umożliwia mu kontratakowanie i posiadać zdolność przejścia z obrony do ataku za naciśnięciem guzika. Musi też być bardziej skłonny do podejmowania ryzyka. Umiejętność kręcenia rakietką w ręku jest dla niego atutem, choć nie tak ważnym, jak dla klasycznego obrońcy. Musi też posiadać dobry serwis i odbiór, niezbędne do ataków z trzeciej piłki, jak też wymuszania ataku przeciwnika na stronę z czopami.
   
Poziom gry:

Nowoczesnych obrońców można znaleźć na wszystkich poziomach gry, choć nie są liczni. Prawdopodobnie najczęściej spotyka się ich na średnich poziomach gry, gdzie całkiem dobrze mogą  wykorzystywać swoje długie czopy, ale ich przeciwnikom wciąż walka z czopami sprawia trudności. Po przejściu na bardziej zaawansowane poziomy coraz ważniejsza staje się umiejętność ukrywania rotacji, zwiększają się też wymagania w zakresie sprawności i zdolności do solidnej gry w ataku 

Na poziomie zawodowców, nieliczni nowocześni obrońcy są niezwykle sprawni i często wykorzystują bardzo szybkie gładkie okładziny na forhendzie, dające im maksymalną siłę kontrataków.

Przebijająco-blokujący

Opis stylu:

Zawodnicy przebijająco-blokujący raczej trzymają się blisko stołu i zmieniają szybkość i rotację piłki w celu zakłócenia timingu i rytmu gry swoich przeciwników i stworzenia sobie okazji do ataku. Agresywni zawodnicy przebijająco-blokujący starają się wykorzystać każdą nadarzającą się do ataku okazję, podczas gdy bardzie defensywni zadowalają się wymęczeniem przeciwnika, nie podejmując ryzyka i pozwalając mu popełnić błędy.
   
Jak wykorzystywane są długie czopy:

Zawodnik przebijająco-blokujący wykorzysta długie czopy do pozostania blisko stołu podczas gdy sam będzie absorbował szybkość i rotację ataku swojego przeciwnika. Silne ataki przeciwnika przyjmowane są gdzie to tylko możliwe długimi czopami, zmuszając przeciwnika do zmagania się z coraz trudniejszą piłką i wypracowania sobie pozycji do kontrataku. Długie czopy wykorzystywane są również do przebicia by zmusić przeciwnika do błędnego odczytu szybkości i rotacji piłki, co umożliwia zaatakowanie odbioru normalną okładziną.

Zawodnik przebijająco-blokujący wykorzystuje długie czopy głównie do radzenia sobie z atakami przeciwnika, nastawiając się głównie na ich wykorzystanie w celu wymuszenia błędu na nim przeciwniku, natomiast sam rzadziej nimi atakuje. Długie czopy wykorzystuje też do zakłócenia timingu i rytmu gry przeciwnika, uzyskując w efekcie zwolnienie gry.
   
Wymagania:

Dla zawodnika przebijającego/blokującego refleks ma pierwszorzędne znaczenie, umożliwiając mu wychwycenie zwłaszcza pierwszego mocnego ataku przeciwnika. Bardzo ważne są również dobry serwis i odbiór. Odwagi wymaga również pozostawanie blisko stołu gdy zawodnik wie, że może oczekiwać silnego ataku. Istotna jest również umiejętność szybkiego myślenia, zwłaszcza w kontekście zauważania i wykorzystywania okazji, jak też kuszenia przeciwników do ataku.
   
Poziom gry:

Zawodników przebijających/blokujących można znaleźć zazwyczaj na początkowych i średnio-zaawansowanych poziomach gry, gdzie mogą być bardzo niewygodnymi przeciwnikami. Na poziomie zaawansowanym zawodnicy ci zaczynają mieć problemy z uwagi na siłę i rotację dzisiejszych zawodników atakujących, w połączeniu z solidnością ataku na tym poziomie.

Na poziomie zawodowym jest bardzo mało zawodników tego typu z uwagi na miażdżącą siłe nowoczesnego  sprzętu i przepisom wymagającym różnych kolorów okładzin na każdej stronie rakietki, co działa na korzyść przeciwników.



Atakujący

Opis stylu:

 Zawodnicy tego typu wykorzystują długie czopy do ataku, sprawiając wiele trudności nieprzyzwyczajonym do tego rodzaju ataku przeciwnikom.
   
Jak wykorzystywane są długie czopy:

W tym stylu, długie czopy zapewniają zawodnikowi bezpiecznej przestrzeni do przerzucenia piłki przez siatkę. Piłka nie jest uderzana mocno, chyba, że możliwe jest zbicie. Zawodnik polega na nieznajomości tego stylu ataku przez przeciwnika, mając na celu zachwianie jego rytmem gry i timingiem, co z kolei prowokuje błędy.

Od czasu do czasu dla wyprowadzenia przeciwnika z równowagi wykorzystywana jest po przekręceniu rakiety okładzina gładka,  zarówno do ataku, jak i do bloku. Atak na długie czopy uderzane są płasko, co daje w efekcie rodzaj wciętego bloku.
   
Wymagania:

Zawodnik atakujący długimi czopami musi znosić negatywne komentarze przeciwników, którzy często nie mogą uwierzyć, że przegrywają atakujące wymiany z długim czopem! Atutem będą również dobre odruchy, jak również dobry serwis umożliwiający pierwszy atak.
     
Poziom gry:


Nie ma za wielu zawodników prezentujących ten styl gry na różnych poziomach (chwała Bogu!) Mogą czynić spustoszenie na 
średnich poziomach dzięki swojej unikalności, i nawet zaawansowanym zawodnikom przyzwyczajenie się do tego dziwnego stylu może zabrać trochę czasu. Niemniej jednak na poziomie zawodowym ten styl nie ma wystarczających atutów by konkurować z siłą, szybkością i spójnością czołowych zawodników. Dotyczy to zwłaszcza mężczyzn, gdyż wśród czołowych ofensywnych zawodniczek wiele gra czopami, głównie średnimi, ale zdarzają się nawet  grające atakiem przy użyciu długich czopów bez podkładu!

Wnioski

Powinieneś dobrać sobie styl, lub mieszankę stylów, które najbardziej odpowiadają Twoim możliwościom, temperamentowi i celom. Następnie do tego stylu, z wielu rodzajów długich czopów powinieneś dobrać sobie ten który najlepiej posłuży Twojej grze. Do każdego z tych stylów należy dobrać odpowiedni sprzęt. Temu tematowi poświęcony jest Rozdział VII „Sprzęt”.

                                                             Początek rozdziału                               Wstecz                                                   Dalej  
           
            Rozdział poprzedni                                                                                                                                                               Rozdział następny