Strona główna    Okładziny   Deski    Długie czopy    Informacje różne    Video    Linki    Tuning    Trening i gra    Zdrowie    Kontakt



Źródło: forum MyTableTennisTalk Autor: Leeston Tłumaczenie: Albur

 

   PRZYGOTUJ SIĘ DO NADCHODZĄCEJ BITWY I POZNAJ SWOJEGO PRZECIWNIKA …




Na początek, zgódźmy się co do tego, że uprawianiu sportu nie chodzi tylko o zwyciężanie.  Zwyciężanie powinno być  naturalnym produktem ubocznym talentu, doświadczenia, poświęcenia i zabawy (i dorzuconej szczypty szczęścia). Nasz sport oferuje nam wiele więcej, niż tylko przepychanie piłki nad siatką,  na przykład sprawność, rozwój techniczny /  psychologiczny, poprawienie czasu reakcji i zdolność do analizowania ludzi i samej gry.

Chciałbym się z Wami podzielić kilkoma osobistymi przemyśleniami dotyczącymi analizowania samego siebie i gry, oraz w szczególności przeciwnika.

Prosto ze stołu możesz uzyskać i zrozumieć tak wiele informacji, mogących Ci pomóc w przygotowaniu się do Twojej następnej gry.  

Tak więc zacznijmy od samego początku ……………. bo to bardzo dobre miejsce, by rozpocząć.

Przygotowanie się do następnego meczu zaczyna się wiele godzin przed wejściem na arenę bitwy. Spójrzmy prawdzie w oczy, trudno jest zostawić za sobą wszystkie problemy, stres i emocje ciężkiego dnia pracy, zazwyczaj długo kołaczą się one w głowie. Powrót z pracy (jak zwykle późno), przygotowanie do meczu itd., wszystko to dokłada się do stresu jeszcze przed grą. 

Ma to, albo świadomie albo podświadomie , wpływ na Twoją gotowość do nadchodzącej walki.  Aby sobie pomóc, warto dać sobie parę minut na uspokojenie umysłu, zwolnienie pulsu i odprężenie. Jeśli rozpoczniesz grę napięty i sfrustrowany, będzie to miało wpływ na Twoją zdolność do kontroli gry i emocji, przez co utrudni Ci Twoją naturalną zdolność do gry.

Tak więc trzeba pogodzić się z wpływem wydarzeń dnia i postarać się oddzielić od nich przed meczem – co jak mam nadzieję będzie oznaczać również przyjemniejszy wieczór.
 
O ile to możliwe, przychodź na miejsce starcia tak wcześnie, jak to tylko możliwe, byś mógł się z nim zgrać, z jego oświetleniem, podłogą, przestrzenią, miejscami do siedzenia, ilością dostępnego miejsca i samym stołem. Im bardziej będziesz się czuł jak w domu, tym więcej będziesz mieć okazji do zabłyśnięcia swoją naturalną gra i tym lepiej pomoże Ci to ją kontrolować. 

Warto  też rozważyć przyjęcie rutyny w przygotowaniach do meczów. Może to pomóc w odciągnięciu umysłu od codziennej prozy życia i skierowania go na tory nadchodzącego meczu.  Pomóc mogą proste rzeczy takie, jak układanie stroju do gry, butów, pakowanie torby itp. 

Zachęcam też do poświęcenia czasu na przygotowanie sprzętu, którego używacie. Weź dużo wody, ręcznik itd. i nie zapomnij OCZYŚCIĆ rakietki. 

Już na miejscu, odbijasz z kolegami z drużyny i wygląda na to, że wszystko idzie dobrze – czujesz się dobrze. Upewnij się, że stawy dobrze się wyginają, szczególnie jeśli jesteś bardziej dojrzałym graczem.  Poświęcenie 3 minut na  kilka łagodnych ćwiczeń może oznaczać 2 punkty różnicy w porównaniu z kimś, kto nie jest rozgrzany. Przy rozgrzewce, kluczowe obszary to szyja, barki, ramiona, nadgarstki, pas, nogi i kostki– o ile pomocne, to w takim porządku? Łagodne skręty pomagają pewnym ruchom obszarów kluczowych później dla gry. 

Przy odbijaniu, nie próbuj grać swoich „super” zagrań / serwów – Dlaczego ? Bo gra już się zaczęła a przeciwnicy Cię obserwują! Poświęć czas na złapanie timingu i kontroli, przyzwyczaj się też do oświetlenia nad stołem. Koniecznie poodbijaj z obu stron stołu, bo mogą znacznie różnić się światłem. 

Teraz nadszedł czas na rozgrzewkę przeciwników przy stole – to właśnie teraz możesz już znaleźć sporo dobrych wskazówek, a  większość ludzi nie myśli u „ukrywaniu” swoich talentów. 

Poniżej parę przemyśleń na temat tego, co powinieneś brać pod uwagę gdy przeciwnicy odbijają między sobą, a potem gdy odbijasz z nimi: 
 
Styl  - czy są obrońcami, zawodnikami all-roundowymi czy atakującymi?
Pozwoli Ci to na zastanowienie się, jak Twoja gra będzie albo nie będzie odpowiadać grze przeciwników. 
 
Odległość od stołu – czy grają blisko stołu, czy też się cofają? Jeśli ich naturalna pozycja  znajduje się dalej od stołu, to  podstępny krótki serwis powinien Ci  dać kilka punktów. Jeśli gra blisko stołu to upewnij się, że grasz długie piłki by go odepchnąć, dalej od jego naturalnej pozycji.
 
Uchwyt – grają uchwytem normalnym czy piórkowym? Czy kładą palce na blacie rakietki  (wskazuje to na tendencję do gry jedną stroną – bekhendem lub forhendem , zależnie od stylu) Piórkowcom – grać najsilniejsze ataki w bekhend.  Jeśli trzymają rakietkę z dłonią skierowaną w dół w kierunku jej krańca – trzeba uważać na podkręcone nadgarstkiem odbiory (i odskoki piłki w bok po odbiciu). 
 
Naturalna postawa – czy stoją przodem do stołu, czy też wykonują ćwierć obrotu i skręcają ciało przy uderzeniu? Ustawienie frontalne może trochę ograniczać i dawać mniej rotacji, ale prawdopodobnie będą grać bliżej stołu i grać siłowo. 

Postawa przy grze  - czy przeciwnik stoi wyprostowany, czy też przyjmując postawę gotowości  obniża się (uważaj na postawę obniżoną, jest gotów „skoczyć” na Ciebie). Postawa wyprostowana wskazuje na to, że podnosząc piłkę nie wykonują 2/3 uderzenia przed kontaktem rakietki  z piłką, a poza tym rakietka znajduje się wyżej, więc piłka może wchodzić głębiej w stół.

Już słyszę ten okrzyk „Jaka jest najlepsza wysokość postawy?” ………..Jeśli umieścisz oczy na wysokości taśmy, to jesteś w 100% dostrojony do wysokości, na jaką musisz posłać piłkę, by ją przebić na drugą stronę siatki. Jeśli się podniesiesz, nie widzisz wysokości siatki, stąd musisz bardziej zgadywać, co niesie ryzyko naddawania piłce wyższego odbicia. Na pewno jest to temat do indywidualnego przemyślenia, nieprawdaż? 

Jak wcześnie / późno zagrywają piłkę  – pomaga to w zrozumieniu przewidywanego tempa, kąta i odbicia oraz ich zdolności do reagowania , jak też określenia czasu, który będziesz mieć na reakcję.

Łokieć przy forhendzie – czy grając forhendowy topspin trzymają łokieć blisko ciała? W Jeśli tak, to jest top wskazówka co do prawdopodobnie mniejszej zdolności do podniesienia piłki przy odbiorze silnego wcięcia na koniec stołu, oraz faktu, że nie wykorzystują całego ramienia, przez co zmniejszają swoją zdolność do grania siłowego topspina.                                                     
 
Uderzenie – naturalne czy nietypowe? Czy grają w sposób ortodoksyjny, czy też mają jakieś „specjalne” uderzenie? To na takie uderzenia musisz uważać, bo będzie je cechować inna trajektoria lotu, rotacja i tempo.  

Przeciwnik – czy znasz jego historię, tj. silne i słabe strony? Czy jest spokojny, czy kłótliwy? Tu mogą Ci pomóc koledzy z drużyny.

Rakietka / okładziny – trzeba dogłębnie rozumieć sprzęt, którym grają. Jeśli jest to gruba deska w 2mm gąbką po obu stronach, możesz spodziewać się szybkiej gry – ale czy są oni w stanie kontrolować piłkę w trudnych sytuacjach? Szczególnie w trudnej wymianie przebić. Odwrotna sytuacja zachodzi, gdy używają wolnej deski, z z gumami na podkładzie poniżej 1,5mm. Twarde rakietki nie są zbyt wrażliwe na rotację i opierają się na uderzeniu i sile. Cechują się niską zdolnością do nadawania rotacji, ale dobrą kontrolą, więc zapewne wypracowali sobie rynnowe uderzenie by Cię złamać. Trajektoria piłki będzie płaska, a nie po łuku, tak jak przy krótkich czopach, dając ci mniej czasu na reakcję. Jeśli grają długimi czopami – trzeba zrozumieć, że oni karmią się Twoją rotacją ! Wbicie tego do głowy może naprawdę Ci pomóc, krótko mówiąc np. na silne podcięcie oddają topspin. Czy przeciwnik używa tej samej strony odbijając z Tobą podczas rozgrzewki? To pewny znak tego, że gra antkiem lub długim czopem i nie chce Ci go dać wyczuć aż do rozpoczęcia meczu.  
 
Przeciwnik – jest starym młody, wysoki, niski, szczupły, czy …. Dobrze przygotowany na zimę!  Wszystko to wpływa na jego naturalną zdolność do gry. 
 
Obserwuj kolegów z drużyny przy grze, by zyskać głębszą wiedzę o tym, jak gra Twój przeciwnik przy grze na punkty. Szukaj słabych i silnych stron i na podstawie zagrań obu graczy zrozum, jak wygrywa i przegrywa się z nim punkty. Szczególną uwagę przyłóż do jego  podań – i odbiorów. 

Gdy nadejdzie pora na Twoją grę, masz okazję przetestować go przy rozgrzewce: 
- obserwując, jak radzi sobie z długim podcięciem 
- szybki blok by sprawdzić jego reakcję 
- krótkie piłki w trakcie wymiany by sprawdzić szybkość reakcji
- powtarzany topspin FH i BH wskaże Ci jego rutynowe zagrania do analizy
- podnieś trochę piłkę by zobaczyć, jak sobie z nią radzą i jak reagują
 
Nie zapomnij zagrać swoich rutynowych zagrań w trakcie rozgrzewki – skup się na regularności, a nie na sile, inaczej wymiana szybko się skończy i stracisz więcej czasu nachodzenie po piłkę.
 
Pamiętaj – przeciwnik może robić dokładnie to samo, więc musisz uważać ! 

Pamiętaj, koniec końców, to ma być przyjemny wieczór przy grze w tenisa stołowego / zabawie!  Nie zapomnij przekomarzać się z członkami przeciwnej drużyny. Zbyt często obie drużyny tkwią w ciszy.

Mam nadzieję, że dałem Wam kilka tematów do przemyśleń przed następną grą …………

                                                                                                                                                                 Powrót do "Leeston"                      Powrót do "Trening"