Strona główna    Okładziny   Deski    Długie czopy    Informacje różne    Video    Linki    Tuning    Trening i gra    Zdrowie    Kontakt

5 lutego, 2011, Autor Arthur Lui, oryginalny artykuł 

Co tak naprawdę oznacza “kontrola”?



Gdy tworzyłem Bazę Danych Tenisa Stołowego (Table Tennis Database) i przeglądałem wszystkie parametry oceny sprzętu do wprowadzenia, „kontrola” zawsze wyglądała na niepasującą. Szybkość i rotacja wyglądają na całkiem oczywiste. Jeśli przeprowadzisz eksperyment uzywając dwóch rakietek z tą samą deską i tylko porównasz różne okładziny, to przy tym samym uderzeniu piłki szybszą będzie ta, która nada piłce większą szybkość. Jeśli chodzi o rotację, to można zmierzyć obroty na minutę (no dobra, pewnie nie zmierzyć, ale przynajmniej poczuć jak dużo rotacji zostało nadane piłce). Parametry te mogą natomiast zostać zmierzone w kontrolowanych warunkach laboratoryjnych. Lecz kontrola jest trudna nie tylko do zmierzenia, ale nawet do zrozumienia.

Definicja?


Jak zdefiniujemy kontrolę? Powiedzmy, że jest to “zdolność do spowodowania by piłka robiła to, co chcemy by robiła”. Ale to oznacza różne rzeczy dla różnych ludzi grających różnymi stylami na różnych poziomach. Jeśli jesteś agresywnym topspiniarzem, prawdopodobnie będziesz chciał by stosunkowo rotacyjna okładzina wytwarzała duży topspin tak, by piłka opadała szybkim łukiem i pozostawała na stole, może łącząc to ze średnią do średnio-wysoką szybkością. Ale przy krótkiej grze, kontrola mogłaby oznaczać zdolność do grania piłki krótko i nisko tak, by przeciwnik nie mógł otworzyć ataku. W tym przypadku uważam, że największą kontrolę mamy przy rakietce o średniej szybkości z nieklejącymi okładzinami, które są mniej podatne na nadchodzącą rotację. Tak więc trzeba stosować pojęcie kontroli do różnorodnych sytuacji, a nie tylko jednego szczególnego uderzenia.

Po przemyśleniu wszystkich sytuacji, gdybym miał ustalić miarę kontroli, to maksimum kontroli nadałbym sprzętowi mającemu odpowiednio rating szybkości 7 i rotacji 7. Im wyższa jest szybkość lub rotacja ponad tę wielkość, tym bardziej piłka leci zbyt daleko i silniej reaguje na trudne podania przeciwnika itp. Na dolnym końcu skali, gdybym używał defensywnej deski o indeksie szybkości 4 i antyspinowej gumy o zerowej rotacji, również byłoby mi ciężko sprawić, by piłka robiła dokładnie to, czego od niej chcę. Śmieję się, gdy widzę opakowanie gumy reklamujące 10/10 zarówno na szybkości, rotacji, jak i kontroli. Wszystko, co zasługuje na 10 w skali szybkości i rotacji będzie trudne do kontrolowania dla większości graczy.

Wniosek


Koniec końców, myślę że ogólny rating “kontroli” nie ma sensu. Uważam, że każdy może sobie sam rozgryźć, co pojęcie “kontroli” oznacza dla niego osobiście, w oparciu o inne parametry takie, jak szybkość i rotacja, które są bardziej obiektywne.

Uwaga dodatkowa
P.S. Jak już jesteśmy przy temacie kontroli, chciałbym zalecić, by każdy zawodnik, który nie osiągnął ratingu USATT na poziomie 1900 używał sprzętu o parametrach 8/10 lub niżej jeśli chodzi o szybkość (wszystkie deski oznaczone ALL lub ALL+). Widzę zbyt wielu graczy nie mogących opanować swoich szybkich desek typu OFF+, którzy w efekcie mają na wpół wyrobione krótkie ruchy, ponieważ gdyby wykonywali pełne to piłka by im odlatywała. Trzymajcie się rakietek ALL+ i nauczcie się wydobywać silę za swoich uderzeń, a nie ze sprzętu.

O autorze:


Profil Arthura Lui możecie znaleźć na mojej stronie
tu
na jego stronie internetowej

Jak pisze o sobie sam:
Jestem twórcą Bazy Danych Tenisa Stosłowego (Table Tennis Database). Czy lubicie tę stronę (czy też nie), lub macie jakiekolwiek sugestie co do tego, jak można ją ulepszyć, wszelkimi sposobami dajcie mi znać. Proszę o wszystkie zwrotne informacje od Was.
Bywałem dostawcą sprzętu, sprzedając chińskie wyroby z Toronto w Kanadzie.
Mój ranking USATT wynosi aktualnie 2131 i co roku staram się grać w US Open.


Albur

Nic dodać, nic ująć, zgadzam się ze wszystkimi stwierdzeniami autora. Kontrola jest pojęciem czysto subiektywnym zależącym zarówno od stylu, jak i poziomu gry danego zawodnika. Ta sama okładzina będzie oferować zupełnie inną kontrolę z puktu widzenia obrońcy, a inną zawodnika atakującego. Szybką i rotacyjną okładzinę opanuje raczej ktoś mający już odpowiedni poziom techniczny, długimi czopami w ogóle trzeba nauczyć się grać by mówić cokolwiek o jej kontrolowaniu. W deskach jest podobnie - modne jest używanie szybkich desek typu OFF czy OFF+
, nakręcają to dodatkowo firmy produkujące sprzęt i sponsorujące zawodowców grających właśnie takim sprzętem. Np. Schlager  gra wspaniale super szybkim karbonowym "lusterkiem" - i to ma być argument? Nie każdy umie grać tak jak on (a w zasadzie to mało kto).