Strona główna    Okładziny   Deski    Długie czopy    Informacje różne    Video    Linki    Tuning    Trening i gra    Zdrowie    Kontakt

Ten artykuł jest tłumaczeniem publikacji kentyu na OOAK Forum i sam jest oparty na tłumaczeniu niedostępnego już artykułu chińskiego.


PRZEWODNIK PO CZOPACH

CZĘŚĆ 2 - KSZTAŁTY CZOPÓW



Trzy podstawowe rodzaje czopów to: ,”stożkowe”, “stożkowo-cylindryczne” i “cylindryczne"



Typ-1 Stożkowe

Czopy o kształcie stożkowym nie będą się wyginały tak łatwo, jak cylindryczne. Stąd są bardziej stabilne i zdolne do nadania większej rotacji. Większość czopów typu „rotacyjnego” posiada ten kształt..

Typ-2 Stożkowo-cylindryczne

Stanowią kombinację czopów o kształcie cylindrycznym i stożkowym. Tym typem czopów łatwiej jest zarówno nadawać rotację, jak i zagrywać piłki puste. Jest to najbardziej popularny kształt czopów.

Typ-3 Cylindryczne

Cechą charakterystyczna tych czopów jest ich zdolność do łatwego wyginania. Stąd są mniej wrażliwe na przychodzącą rotację i posiadają dużą zdolność do odgrywania pustych piłek. Kształt ten posiada większość długich czopów.

Oczywiści należy też brać pod uwagę, ż oprócz kształtu czopów, na ich szybkość i rotację mają też wpływ inne czynniki takie, jak ułożenie i odstępy między czopami (geometria), twardość podkładu oraz budowa powierzchni górnej i bocznych.

Poniżej przedstawiam kilka zdjęć do porównań różnych czopów:

1) TSP P3R. Na podstawie czopa jest niewielkie nacięcie ułatwiające mu uginanie się
  

2) Seria TSP SPIN
 

3) W TSP Super SPIN czopy ułożone są poziomo (Rotacja), a w TSP Spectol pionowo (Szybkość)
 

4) Raystorm (choć jest to czop rotacyjny, ułożenie jest typu „szybkościowego”)
 

5) Raystorm a Flarestorm (ten sam wzór)
 

6) Raystorm a Flarestorm (ten sam wzór za wyjątkiem twardości podkładu)
 

7) Twardość podkładu Raystorma wynosi 47,5
 

8.) Twardość podkładu Flarestorm wynosi 59
 

9) Raystorm a Flarestorm: inne rozmieszczenie czopów
 

10.) Raystorm a Tyranno (pomarańczowy podkład)
 

11. ) Raystorm a Trayanno
 




Andro Blowfish (czerwona) a Blowfish+ (czarna)

 

Andro Blowfish : Szybkość 106, Rotacja 83, Kontrola 80, Ułożenie poziome + Kształt stożkowy – Typ „rotacyjny”.
Andro Blowfish+ : Szybkość 107, Rotacja 81, Kontrola 77, Ułożenie pionowe + Kształt cylindryczny – Typ „szybkościowy”.

BLOWFISH
 

BLOWFISH+
 



 
Przegląd okładzin został dokonany przez japońskiego gracza zawodowego bez wiedzy o producencie i marce.
(Nazwa czopów została w trakcie testu wycięta i zastąpiona literami )

 

Zdjęcie A (YASAKA XTEND P.O)
Piłka jest zupełnie pusta, wygląda na to, że jest to guma typu „kontroli”
Podkład i czopy są bardzo miękkie. Podczas uderzenie istnieje poczucie ześlizgiwania się piłki. Myślę, że przy dużej wilgotności na Sali, większość piłek przeciwnika trafi do siatki.
Przy uderzeniu zachowuje się jak Nittaku, ale czopy są chropowate więc to nie jest ta marka. Być może to Yasaka.

Zdjęcie B (JUIC PATISUMA II)
Bardzo dobra rotacja nadająca się do frontalnego ataku.
Krótkie czopy, bardzo gęste ułożenie, stąd dobrze zachowuje się przy dużej wilgotności. Wzór na czopach jest chropowaty więc nakierowane SA na rotację. Ogólnie czopy wyczuwam jako bardzo twarde, twarde są zarówno wierch jak i podkład, tak więc najlepiej nadają się do stylu gry blisko przy stole. Z dalszej odległości, nawet mimo wystarczającej rotacji, piłka nie leci daleko, zagrana z dala od stołu łatwo traci szybkość.

Zdjęcie C (BUTTTERFLY FLARESTORM II)
Nakierowana na typ all-roundowy, Wybrałbym ją dla siebie.
Szybkość, rotacja i kontrola są doskonale zrównoważone. Czopy zdecydowanie wyglądają jak od Butterfly. Ponieważ są ułożone pionowo, myślę że powinien to być "Flarestorm". Podkład na zdjęciu E plus wierzch na zdjęciu G powinny odpowiadając tej okładzinie. Ale rozmieszczenie czopów wyczuwam jako bardzo rzadkie, nie będą się dobrze zachowywać przy większej wilgotności, piłka będzie się po nich ślizgać.

 

Zdjęcie D (TIBHAR SPEEDY SOFT)
Jest to najmiększa okładzina, a czopy są małe, może całkowicie pochłonąć siłę uderzenia przeciwnika i oddać puste piłki.
Uderzenie w piłkę nie nadaje jej toru lotu po krzywej, zamiast tego leci po linii prostej. Może to być dobre dla dużych piłek (44mm)
A i H są bardzo podobne, małe i długie czopy. Czopy rozmieszczone są gęsto, mogą nadać trochę rotacji. Ale z powodu małych czopów przy uderzeniu piłka ma pewną tendencję do ześlizgiwania się.

Zdjęcie E (ANDRO BLOWFISH+)
Najszybszy i bardzo silny, nawet po cofnięciu się do drugiej strefy.
Wymaganiem dla wygenerowania większej szybkości jest szersze rozmieszczenie czopów i ich większa długość, niż czopów typu “rotacyjnego”. Podkład tych czopów jest bardzo mocny, posiada dużą elastyczność, długość lotu piłki jest imponująca. Dobre do gry nie tylko blisko przy stole, ale również dla agresywnego zawodnika grającego w drugiej strefie.

Zdjęcie F (NITTAKU HAMMOND FA SPEED)
Małe stożkowo-cylindryczne czopy, nadaje się lepiej do zbić, niż uderzeń rotacyjnych.
Stożkowo-cylindryczny kształt czopów łatwo nadaje rotację, ale ta guma ma małe czopy i ich kształt powinno się bardziej definiować jako piramidę. Powierzchnia kontaktu z piłką jest bardzo mała, rozmieszczenie czopów jest szerokie, piłka przy uderzeniu ześlizguje się, nie da się jej pociągnąć. Nadaje się bardziej do bezpośrednich zbić. Trzeba uważać grając w wilgotne dni. Zupełnie jak stara Butterfly Resilom.

Zdjęcie G (JOOLA EXPRESS ULTRA)
Duże czopy, wąskie gęste rozmieszczenie, dobre przy dużej wilgotności i zapewniają dużą kontrolę.
E jest od niej szybsza, ale czopy są krótsze i szersze, stąd lepsze w warunkach większej wilgotności. Kontrola jest znakomita. Czucie czopów jest też doskonałe, podkład jest miękki, może byłoby lepiej gdyby był twardszy. Chciałbym użyć tego wierzchu w zestawieniu z podkładem, którego teraz używam.

Zdjęcie H (DONIC BAXSTER)
Bardzo Miękki, nieznacznie tylko twardszy od D. Kształt i rozmieszczenie czopów są takie same. Ponieważ czopy są miękkie, przy uderzeniu natychmiast czułem  ich ugięcie. Przy silny uderzeniu piłka łatwo się ześlizguje. Być może są odpowiednie do rakietki z uchwytem europejskim.


 
        Powrót