Strona główna    Okładziny   Deski    Długie czopy    Informacje różne    Video    Linki    Tuning    Trening i gra    Zdrowie    Kontakt


Napisał IGSSTERN, 15.09 2010 r., tłumaczenie, uzupełnienie i przeróbka CADOCE kwiecień 2011 za zezwoleniem IGSSTERN
oryginalny tekst na tej stronie
Tibhar Genius to seria nakierowanych na rotację okładzin naprężonych produkowanych w Niemczech i wprowadzonych po drugiej połowie 2009 r.  (Choć Tibhar  nie uzywa nazwy "TENSOR", wiele okładzin tej firmy produkowanych jest w Niemczech i są okładzinami TENSORowymi).

Seria Genius składa się z 4 gum - Genius, Genius Sound, Genius+ Optimum i Genius+ Optimum Sound. U Tibhara, “Sound” oznacza wersję “bardzo miękką”. Seria  może być z kolei podzielona na 2 grupy. Jedna należy do typu "ekstremalnego" i składa się z okładzin Genius i Genius Sound. Drugą, należącą do typu "pośredniego" tworzą Genius+ Optimum i Genius+ Optimum SoundTyp "ekstremalny" oznacza typ Tenergy 05, a typ "pośredni" oznacza typ Tenergy 64 [1]).

Wszystkie cztery siostry z tej rodziny posiadają wierzch zrobiony w 100% z naturalnego kauczuku. Inaczej niż w serii Tenergy, wierzchy niemieckich TENSORów nie zawierają 5% gumy syntetycznej. Dzięki temu rodzina Genius cieszy się wysoką trwałością, co stanowi duży postęp w porównaniu z krótką żywotnością poprzednich serii Sinus, czy Nimbus, które cechowała niska żywotność. Gąbki serii Genius posiadają widoczne pęcherzyki takie, jak rodzina Tenergy. Ich podkłady mają prawie te same składniki i taką samą strukturę, jak gumy z serii Tenergy. Wszystkie cztery okładziny zapewniają dobre możliwości nadawania rotacji, ale każda guma ma swoją własną charakterystykę. W końcu 2009 r. Tibhar najpierw wypuścił na rynek Geniusa, a pozostałe okładziny w połowie 2010 r.

Poniżej przedstawiam opis okładzin tej serii:
------------------------------------------------------------

1. GENIUSekstremalna rotacja dla zaawansowanych graczy

Klasyfikacja szczegółowa : nakierowana na rotację okładzina naprężona typu ekstremalnego
Pochodzenie: Niemcy
Wbudowany efekt świeżego kleju: Tak
Klejący wierzch: Nie


Genius jest pierwszą
nakierowaną na rotację okładziną naprężoną firmy Tibhar, wypuszczono ją we wrześniu 2009 r.
Genius jest okładziną typu ekstremalnego. Stanowi więc broń Tibhara w konkurencji z Butterfly Tenergy 05. Posiada wierzch zrobiony w 100% z naturanego kauczuku, a struktura jego gęsto rozmieszczonych i stosunkowo krótkich czopów jest prawie identyczna, jak u Tenergy 05. Ta struktura zapewnia okładzinie znakomite możliwości nadawania rotacji. Wierzch jest nieznacznie miększy, niż wierzch Tenergy 05.

Tak, jak Tenergy 05, Genius wyposażony jest w podkład z widocznymi pęcherzykami. Jego twardość wynosi 47,5
º. Jest więc nieznacznie miększy, niż podkład Tenergy 05, którego rzeczywista twardość wynosi ok. 48,0º lub więcej. Podkład jest koloru żółtego.

Dostępne grubości podkładu to 1,8mm, 2,0mm i 2.2mm (MAX). (Uwaga: te grubości są identyczne z odpowiednio 1.7mm, 1.9mm i 2.1mm Tenergy 05).

Jeśli
weźmiemy pod uwagę standardowe parametry takie, jak szybkość, rotację, kontrolę i twardość, to okaże się, że Genius posiada identyczne własności, jak Andro Hexer.

-----------------------------------------------------------

2. GENIUS SOUNDświetna rotacja i bardzo miękkie czucie

Klasyfikacja szczegółowa : nakierowana na rotację okładzina naprężona typu ekstremalnego
Pochodzenie: Niemcy
Wbudowany efekt świeżego kleju: Tak
Klejący wierzch: Nie


Genius Sound jest miększą wersją Geniusa, a wypuszczona została na rynek w połowie 2010 r. Posiada wierzch identyczny, jak Genius, ale podkład jest miększy. Gęstość (twardość) gąbki wynosi 37,5º. Stąd czucie Geniusa Sound jest znacznie miększe, niż Genius (47,5º ) czy Tenergy 05 (48,0º). Podkład jest koloru pomarańczowego.

Dostępne grubości podkładu to 1,8mm, 2,0mm i 2.2mm (MAX). 

Genius Sound może być alternatywą dla Tenergy 05 FX.

Pod względem parametrów standardowych Genius Sound dokladnie odpowiada Andro Hexer Powersponge.

-----------------------------------------------------------

3. GENIUS+ OPTIMUM: dobra równowaga między rotacją a szybkością

Klasyfikacja szczegółowa : nakierowana na rotację okładzina naprężona typu pośredniego
Pochodzenie: Niemcy
Wbudowany efekt świeżego kleju: Tak
Klejący wierzch: Nie


Genius+ Optimum nakierowaną na rotację okładziną naprężoną typu "pośredniego" i wypuszczono ją na rynek w połowie 2010 r. razem z Genius Sound i Genius+ Optimum Sound. Z powodu nazwy niektórzy gracze mogą pomyśleć, że jest to ulepszona wersja Geniusa (takie opinie skonfrontowane z późniejszymi wrażeniami z gry można znaleźć m.in. na stronie sklepu Paddle Palace). Ale Genius i Genius+ Optimum znacznie się różnią od siebie. W przeciwieństwie do Geniusa, będącego konkrencją dla Tenergy 05, Genius+ Optimum konkuruje z Tenergy 64.

Wierzch Genius+ Optimum zrobiony jest również w 100% z naturanego kauczuku, a czopy są stosunkowo rzadziej rozmieszczone, niż u Geniusa. Również czopy są dłuższe w porównaniu z czopami Geniusa. Genius+ Optimum jest miększy i szybszy, niż Genius. Dla zwykłych graczy Genius+ Optimum jest bardziej zrównoważony i łatwiejszy do kontroli niż Genius, ale jego możliwości nadawania rotacji są stosunkowo mniejsze.

Podkład ma również widoczne pęcherzyki, a jego twardość wynosi 47,5ºjest koloru żółtego.

Dostępne grubości podkładu to 1,8mm, 2,0mm i 2.2mm (MAX).

Pod względem


-----------------------------------------------------------

4. GENIUS+ OPTIMUM SOUND: ekstremalna łatwość użycia

Klasyfikacja szczegółowa : nakierowana na rotację okładzina naprężona typu pośredniego
Pochodzenie: Niemcy
Wbudowany efekt świeżego kleju: Tak
Klejący wierzch: Nie


Genius+ Optimum Sound jest miększą wersją Geniusa+ Optimum i wypuszczono ją na rynek w połowie 2010 r. razem z Genius Sound i Genius+ Optimum. Wierzch posiada identyczny, jak Genius+ Optimum, ale podkład jest miększy. Gęstość (twardość) gąbki wynosi 37,5º. Tak więc czucie Geniusa+ Optimum Sound jest znacznie miększe, niż Geniusa+ Optimum (47,5º ) czy Tenergy 64 (48,0º)

Dostępne grubości podkładu to 1,8mm, 2,0mm i 2.2mm (MAX). 
Parametry okładzin serii Tibhar Genius (wg Schoeller & Micke):
Okładzina Genius Genius Sound Genius+ Optimum Genius+ Optimum Sound
Szybkość  107 101
102
Rotacja 109 110
109
Kontrola 94 96
90
Twardość 47,5 37,5 47,5 37,5
Niestety brak danych dla Genius+Optimum w tej skali, wyniki z innych źródeł wykazują niespójności

[1] Dokładniejsze informacje na temat klasyfikacji okładzin nakierowanych na rotację zainteresowani znajdą w tym artykule

[Uwaga] Wszystkie nakierowane na rotację okładziny naprężone mają wierzchy zrobione w 100% z naturalnego kauczuku. Tak więc w zasadzie wszystkie te okładziny zapewniają dobre możliwości nadawania rotacji. Ale trzeba pamiętać, że nie jest to nic więcej, niż “możliwości”. Nawet największa zdolność nadawania rotacji nie tworzy automatycznie silnej rotacji. Ta „zdolność” niczego nie oznacza dopóki gracz nie nada jej przy użyciu własnej techniki. Powyższy diagram wskazuje tylko na podstawowe cechy gum i nie daje żadnych wyników opartych o grę. Rzeczywiste wyniki mogą się różnić w zależności od warunków przeprowadzania testów, preferencje lub styl gry zawodnika i kombinacje z różnymi deskami.

 

Copyright @ IGSSTERN.

Wszystkie prawa zastrzeżone

Linki do innych testów i przeglądów okładzin serii Genius:

Table tennis DB  Genius (w języku angielskim)

Table tennis DB  Genius Sound (w języku angielskim)

Table tennis DB  Genius+ Optimum (w języku angielskim)

Table tennis DB  Genius+ Optimum Sound (w języku angielskim)

My Table tennis Net opinie zawodnikóww o Genius + porównania z Tenergy 64 (w języku angielskim)

Noppen-Test wątek o Genius  (w języku niemieckim)

Wątek o Genius i Primus na Forum TT-news (w języku niemieckim)