Strona główna    Okładziny   Deski    Długie czopy    Informacje różne    Video    Linki    Tuning    Trening i gra    Zdrowie    Kontakt



CO TO JEST TENSOR

Artykuł napisałem na podstawie wątku na stronie bardzo aktywnego australijskiego forum OOAK, oryginalne posty można znaleźć tutaj

Wątek rozpoczął Silver, którego denerwowały opinie internautów wszędzie i wszystko nazywających Tensorami. Na początek podstawowe fakty związane z nazwą TENSOR:


Fakt nr 1: Słowo "Tensor" jest zarezerwowanym znakiem handlowym – przynajmniej w Niemczech, choć badanie  w bazie danych Światowej Organizacji Własności Intelektualnej  nie wykazuje tego znaku handlowego, podobnie organizacje japońska i amerykańska.
Na swojej stronie internetowej ESN nie dopisuje ™ (znak handlowy) przy słowie Tensor, natomiast w swoim znaku graficznym (patrz pkt 3) umieszcza znak ® (zarejestrowany)

Fakt nr 2: Firmą posiadającą prawo do znaku handlowego Tensor jest ESN Elastomer GmbH

Fakt nr 3: Wszystkie okładziny "Tensorowe" są oznaczone następującym logo, z wyjątkiem gum Donica, Tibhara i Yasaki, które prawdopodobnie wykupiły odpowiednie prawa i nazywają technologię tensorową jak by była ich własną

 

Donic nazywa swoje Tensory "Formula Donic".
Ich 3. generacja okładzin Tensorowych to Formula Donic 3, a 4. generacja okładzin Tensor Bios jest nazywana "New Formula Donic".

Yasaka nazywa swoje Tensory 3G "STS", albo "Spin - Tension - System" (Tension po angielsku oznacza “naprężenie”). Ich nowy Tensor, Pryde, oznaczony jest "Power Tension". Myślę, że jest to tensor 3G, albo naprawdę delikatny tensor 4G.

Tensory Tibhara to "Clear Technology" i "DtecS".

Fakt nr 4: Czwarta generacja tensorów nazywana jest Tensor Bios.


 

Fakt nr 5: Wszystkie Tensory wyprodukowane są w Niemczech.

Made in Japan: to nie Tensor.
Made in China: to nie Tensor.

Fakt nr 6: TO, ŻE OKŁADZINA ZOSTAŁA WYPRODUKOWANA W NIEMCZECH NIE OZNACZA AUTOMATYCZNIE, ŻE JEST TO TENSOR

Firmy niemieckie produkują przecież gumy nie tylko w ESN, a sama ESN robi też inne okładziny, nie tylko Tensory.

Ostatni Fakt: Gumy nieoznaczone jako Tensor lub niewymienione powyżej to NIE SĄ  okładziny Tensorowe

M.in. nie są tensorami:
Butterfly High Tension
Butterfly Spring Sponge
Stiga Mega Tension
TSP Hi Tension
Donic DSS (Donic Sound System)

ESN jest firmą niemiecką, ich namiary są następujące:

ESN Elastomer GmbH
ATT: tensor.de
Industriestraße 17
97461 Hofheim
Germany
Tel: +49 9523 95420
here's their email info@tensor.de
A to jest adres ich strony internetowej:  http://esn-tt.de/  Strona jest w wersji niemiecko- i angielskojęzycznej.
Sama technologia jest bliżej opisana na innej ich stronie tensor.de.


Ale nie wszystkie fakty są tak oczywiste, jak to przedstawia Silver, moim zdaniem warto dołożyć kilka komentarzy, z których większość przewija się wśród społeczności TS:

- fakt, że Tensor nie jest nazwą zarejestrowaną poza Niemcami pozwala na swobodne używanie terminu poza tym krajem, więc prawdopodobnie gdyby ktoś nazwał swoje okładziny Tensorami to wystarczyłoby, że wymyśli inny znak handlowy (ten jest zastrzeżony, przynajmniej też w Niemczech)

- aktualnie nazwa Tensor używana jest powszechnie jako generyczne  określenie wszelkiego typu okładzin wstępnie naprężonych, choć jest to tylko marketingowe określenie firmy ESN. Na pewno znaczenie ma tu fakt, że nazwę Tensor można łatwo skojarzyć z angielskim/niemieckim/francuskim terminem “tension” oznaczającym napięcie lub naprężenie. Ale to może być tylko chwyt marketingowy, na swojej stronie ESN nie ma słowa o tym, że ich okładziny są naprężone, mówią tylko o dodatkach organicznych do okładzin, poprawiających ich elastyczność.

- najprawdopodobniej większość okładzin NIE JEST wstępnie naprężonych, gdyż mogłoby to być nielegalne zgodnie z art. 2.4.7 ITTF o jednorodności okładzin i dopuszczeniu uszkodzeń.
Zresztą stosowany dawniej szybki klej, choć powodował naprężenie okładzin, to nie temu zjawisku zawdzięczał spektakularne efekty. Przecież po krótkim czasie składniki szybkiego kleju odparowywały i guma traciła „cudowne” właściwości, a przecież pozostawała naprężona aż do odklejenie. To rozpuszczalniki (VOC) nadawały podkładowi tę dodatkową elastyczność, a nie naprężenie. Zresztą to, czy okładzina  jest wstępnie naprężona, czy nie można łatwo stwierdzić kładąc okładzinę (zwłaszcza nową) na płaskiej powierzchni. Naprężona musi się wybrzuszyć (jak o posmarowaniu szybkim klejem), każda inna pozostanie płaska – właśnie kleiłem moją nową Acudę S1 Turbo, niewątpliwie Tensora, i jest płaska!. Opis efektów powodowanych przez tzw. szybkie kleje można znaleźć na ww. stronie tensor.de, w zakładce DOWNLOADS znajduje się artykuł "Facts about speedglue" (Fakty o szybkich klejach).

- naprężenie gum powodowane przez szybki klej powodowane było parowaniem ich składników (VOC) gazowych rozszerzających się w komórkach gąbczastego podkładu, a granicą efektu był wierzch niepodatny na zmiany. Stąd naprężenie i wybrzuszanie okładzin przy klejeniu. UWAGA: takiego efektu nie zobaczymy, jeśli w procesie produkcyjnym podkład zostanie jednorodnie i trwale naprężony przed sklejeniem go z  wierzchem! (jeśli naprężenie będzie nietrwałe, guma wybrzuszy się odwrotnie, tworząc na wierzchu wklęsłość)