Strona główna    Okładziny   Deski    Długie czopy    Informacje różne    Video    Linki    Tuning    Trening i gra    Zdrowie    Kontakt

Napisał IGSSTERN, 15.09 2010 r., tłumaczenie, uzupełnienie i przeróbka CADOCE kwiecień 2011 za zezwoleniem IGSSTERN
oryginalny tekst na tej stronie

Seria “Tenergy” to rodzina pierwszych nakierowanych na rotację okładzin naprężonych.

 

‘Nakierowana na rotację ” okładzina naprężona stanowi całkowicie nową koncepcję gum gładkich. “Nakierowane na rotację ” okładziny naprężone są całkowicie odmienne od klasycznych elastycznych gum takich, jak Sriver Butterfly’a, a nawet różnią się od niemieckich gum TENSORowych przed połowy 2009 takich, jak seria Donic Coppa J.O. lub seria Andro Roxon. Koncepcja nakierowanych na rotację  okładzin naprężonych jest całkiem bliska koncepcji chińskich gum klejących, choć wierzchy nakierowanych na rotację  okładzin naprężonych zupełnie nie są klejące. Wierzch Tenergy zawiera 95% naturalnego kauczuku 5% sztucznego. Naturalny kauczuk odpowiada za rotację i prawie wcale nie wpływa na szybkość okładziny. Oznacza to, że wierzch serii Tenergy jest zaprojektowany tak, by zapewnić możliwość nadawania wysokiej rotacji, ale jego celem nie jest osiąganie dużej szybkości. Aby uzupełnić ten brak, Butterfly opracował całkowicie nową gąbkę, której cechą są stosunkowo duże i widoczne pęcherzyki. Nowy podkład cechuje bardzo duża elastyczność, a Butterfly nazywa ją “sprężynową gąbką”. W skrócie koncepcję tę można określić następująco:  “wierzch jest odpowiedzialny za rotację, a podkład za szybkość”. A takie podejście jest zbieżne z koncepcją chińskich gum klejących.

 

Trzy siostry rodziny Tenergy różnią się strukturą czopów. Zarówno Tenergy 05, jak i Tenergy 64 mają czopy o średnicy 1,7mm. Ale rozstaw czopów Tenergy 05 wynosi ok. 2,3mm, zaś Tenergy 64 – ok. 2,7mm.

Gęsto rozmieszczone czopy sprawiają, że Tenergy 05 jest twarda, ale ma świetne możliwości nadawania rotacji. Natomiast stosunkowo rzadziej rozmieszczone czopy czynią Tenergy 64 miększą, ale szybszą od Tenergy 05. Struktura czopów Tenergy 05 jest bardzo bliska tej spotykanej w chińskich gumach klejących, za to struktura Tenergy 64 jest całkiem normalna i bardzo zbliżona do wysoko-elastycznych gum takich, jak Sriver. Również struktura czopów Tenergy 64 nie różni się zbytnio od niemieckich gum TENSORowych sprzed połowy 2009 r.

 

Jeśli chcecie uzyskać więcej informacji nt. klasyfikacji nakierowanych na rotację  okładzin naprężonych, kliknijcie tu! (Uwaga: wiele opisów w obu artykułach się pokrywa.)

 

Odmiennie do swoich sióstr Tenergy 25 posiada jedyne w swoim rodzaju czopy o średnicy 2.65mm. Nadaje to Tenergy 25 bardzo specjalną charakterystykę znakomicie ułatwiającą grę blisko stołu. Niestety, z powodu grubych czopów Tenergy 25 jest bardzo ciężka, a konsekwencji używanie tej gumy na obu stronach rakietki może znacznie spowolnić szybkość zamachu, a przecież szybki ruchy są szczególnie ważne w grze blisko stołu. Prawdopodobnie jest to jedna z przyczyn, dla której Tenergy 25 nie zyskała popularności.

 

Tenergy 05 wypuszczono we wrześniu 2008 r., następnie Tenergy 64 i Tenergy 25 w kwietniu 2009 r. Twardość podkładów wszystkich trzech gum jest taka sama i wynosi 48,0º, choć Butterfly określa ją na 36,0 º. Buttefly ma swoją własną miarę twardości okładzin i zawsze konieczne jest przeliczenie na miarę używaną przez pozostałych producentów. Tenergy 05 FX jest czwartą z sióstr w rodzinie i została wypuszczona w lipcu 2010 r. Jak wskazuje na to nazwa, Tenergy 05 FX (flex) ma wierzch identyczny, jak Tenergy 05, a jej podkład jest miększy, niż u starszych sióstr. Na opakowaniu Butterfly napisał, że twardość Tenergy 05 FX wynosi “32,0 stopni”, ale prawdopodobnie wynosi między 40,0 a 42,0 stopnie w zwykłej skali.

 

Po wypuszczeniu na rynek, Tenergy 05 stawała się coraz bardziej popularna, szczególnie wśród czołowych graczy. Przyczyną, dla której upodobali oni sobie Tenergy 05 jest to, że zapewnia ona bardzo stabilne i dokładne czucie przy ataku topspinem. Czucie Tenergy 05 jest całkiem twarde, ale mocne uderzenie piłeczki tą okładziną nie nadaje jej bardzo dużej szybkości, ponieważ pionowe odbicie Tenergy 05 nie jest wysokie pomimo jej twardości. Niemniej jednak stosunkowo niskie pionowe odbicie dodaje pewności i dobrego czucia, gdy zawodnicy używają technik “nakierowanych na rotację” takich, jak topspin, przebicie i podanie. A to jest to, czego poszukują czołowi gracze i tłumaczy, dlaczego Tenergy 05 jest “ekstremalnym typem” nakierowanej na rotację okładziny naprężonej. Ten “ekstremalny typ” może być uznany za przeznaczony dla czołowych  zawodowych graczy. Wielu z nich nawet lubi twarde czucie Tenergy 05.

 

W przeciwieństwie do T05, Tenergy 64 jest stosunkowo miękka, ale ma mniejsze niż T05 możliwości nadawania rotacji. Równowaga między rotacją, szybkością i twardością jest lepsza w T64, niż T05, a w konsekwencji Tenergy 64 zapewnia lepszą kontrolę dla zwykłych graczy. Ponieważ jest bardziej zrównoważona i nie tak ekstremalna, jak Tenergy 05, może zostać określona jako “pośredniego typu” nakierowaną na rotację okładziną naprężoną. Charakterystyka Tenergy 64 może być uznana za pozostającą pomiędzy niemieckimi TENSORami sprzed połowy 2009 r., a Tenergy 05. Stąd “pośredni” typ. Jest bardzo-bardzo szybka i wciąż posiada dobre w zakresie rotacji. Dla niektórych graczy taka charakterystyka może oznaczać brak wyróżnika. Faktycznie, Tenergy 64 wydaje się okładziną niekompletną i pozostawia sporo przestrzeni do wprowadzenia ulepszeń.

 

Poniżej przedstawiam szczegółowy opis tych okładzin :

1. TENERGY 05: ekstremalna rotacja dla zaawansowanych graczy

 

Klasyfikacja wg IITF : czopy do wewnątrz (gładkie)

Klasyfikacja szczegółowa : nakierowana na rotację okładzina naprężona typu ekstremalnego                  

Pochodzenie: Japonia

Wbudowany efekt świeżego kleju: Tak

Klejący wierzch: Nie

 

Tenergy 05 jest pierwszą na świecie “nakierowaną na rotację ” okładziną naprężoną. Wyposzczono ją we wrześniu 2008 r. “nakierowaną na rotację ” okładziną naprężoną typ “ekstremalnego” której czopy są stosunkowo krótkie i gęsto rozmieszczone, zapewnia doskonałe możliwości rotacji. Wierzch jest zrobiony w 95% z naturalnego kauczuku i w 5% ze sztucznego. Jej wysoko elastyczny podkład zwany „sprężynową gąbką” posiada widoczne pęcherzyki. Twardość podkładu wynosi 48,0º lub więcej (choć na opakowaniu napisane jest 36,0 º). Kolor gąbki jest czerwony. Dostępne grubości podkładu to 1,7mm, 1,9mm i 2,1mm. Odpowiadają grubościom 1,8mm, 2,0mm oraz 2,2mm (MAX) gum innych marek.

 

____________________________

2. TENERGY 05 FX: znakomita rotacja i bardzo miękkie czucie

 

Klasyfikacja wg IITF : czopy do wewnątrz (gładkie)

Klasyfikacja szczegółowa : nakierowana na rotację okładzina naprężona typu ekstremalnego

Pochodzenie: Japonia

Wbudowany efekt świeżego kleju: Tak

Klejący wierzch: Nie

 

Tenergy 05 FX jest wersją Tenergy 05 z miększą gąbką. Jest najmłodszym członkiem rodziny Tenergy i została wypuszczona w lipcu 2010 r. Należy również do  „ekstremalnego” typu nakierowanych na rotację okładzin naprężonych ponieważ jej wierzch jest identyczny, jak u Tenergy 05. Ale dzięki miększej gąbce Tenergy 05 FX jest dużo miększa, niż Tenergy 05. Jej twardość oceniana jest na około 40~42 stopnie (choć na opakowaniu jest napisane 32,0). Kolor gąbki jest czerwony. Dostępne grubości podkładu to 1,7mm, 1,9mm i 2,1mm. Odpowiadają grubościom 1,8mm, 2,0mm oraz 2,2mm (MAX) gum innych marek.

 

____________________________

3. TENERGY 64: zrównoważone osiągi dla zwykłych graczy

 

Klasyfikacja wg IITF : czopy do wewnątrz (gładkie)

Klasyfikacja szczegółowa : nakierowana na rotację okładzina naprężona typu pośredniego

Pochodzenie: Japonia

Wbudowany efekt świeżego kleju: Tak

Klejący wierzch: Nie

 

Tenergy 64, wypuszczona w kwietniu 2009 r. może być uważana za “szybką” wersję serii Tenergy i jest klasyfikowana jako “pośredni” typ nakierowanej na rotację okładziny naprężonej. Zapewnia miększe czucie i większą szybkość, niż Tenergy 05 dzięki stosunkowo dłuższym i rzadziej rozmieszczonym czopom. Jej zdolność do nadawania rotacji nie jest tak duża, jak Tenergy 05. Dla zwykłych graczy, jak również niektórych zawodników grających europejskim stylem Tenergy 64 może być lepsza, niż Tenergy 05. Posiada taki sam podkład, jak Tenergy 05. Twardość podkładu wynosi 48,0º lub więcej. Kolor gąbki jest czerwony. Dostępne grubości podkładu to 1,7mm, 1,9mm i 2,1mm. Odpowiadają grubościom 1,8mm, 2,0mm oraz 2,2mm (MAX) gum innych marek. Dzięki strukturze czopów Tenergy 64 jest lżejsza, niż Tenergy 05.

4. TENERGY 25: optymalna dla zawodników grających blisko stołu

 

Klasyfikacja wg IITF : czopy do wewnątrz (gładkie)

Klasyfikacja szczegółowa : nakierowana na rotację okładzina naprężona typu ekstremalnego (jedyna w swoim rodzaju okładzina tworząca własny typ)

Pochodzenie: Japonia

Wbudowany efekt świeżego kleju: Tak

Klejący wierzch: Nie

 

Tenergy 25, którą wypuszczono w kwietniu 2009 r. razem z Tenergy 64 jest okładziną jedyną w swoim rodzaju. Jest również rodzajem “nakierowanych na rotację” okładzin naprężonych, jak Tenergy 05 i Tenergy 64. Ale jej czopy o dużej średnicy (2,65mm) dają jej unikalne czucie i charakterystykę. Według danych o osiągach sugerowanych przez Butterfly, możemy ją uznać za typ pośredni między Tenergy 05 a Tenergy 64. Niemniej jednak jej unikalne czucie i zalety przy grze blisko stołu sprawiają, że Tenergy 25 jest okładziną swojej własnej kategorii. Posiada taki sam podkład, jak Tenergy 05. Twardość podkładu wynosi 48,0º lub więcej. Kolor gąbki jest czerwony. Dostępne grubości podkładu to 1,7mm, 1,9mm i 2,1mm. Odpowiadają grubościom 1,8mm, 2,0mm oraz 2,2mm (MAX) gum innych marek. Najważniejszą wadą Tenergy 25 jest jej duży ciężar spowodowany szerokimi czopami.

[Uwaga 1] Wszystkie okładziny serii Tenergy są nakierowanymi na rotację okładzinami naprężonymi, mającymi wierzchy zrobione w 95% z naturalnego kauczuku. Tak więc w zasadzie wszystkie te okładziny zapewniają dobre możliwości nadawania rotacji. Ale trzeba pamiętać, że nie jest to nic więcej, niż “możliwości”. Nawet największa zdolność nadawania rotacji nie tworzy automatycznie silnej rotacji. Ta „zdolność” niczego nie oznacza dopóki gracz nie nada jej przy użyciu własnej techniki. Powyższy diagram wskazuje tylko na podstawowe cechy gum i nie daje żadnych wyników opartych o grę. Rzeczywiste wyniki mogą się różnić w zależności od warunków przeprowadzania testów, preferencje lub styl gry zawodnika i kombinacje z różnymi deskami.

[Uwaga 2] Butterfly podaje grubości podkładów 2.1~2.2mm jako “2.1”. Ale większość innych producentów określa tę samą grubość jako 2.2 albo MAX. Tak więc w wielu przypadkach, “MAX” gum od innych dostawców i “2.1” gum Butterfly’a oznacza to samo. Podobnie, “2.0” innych gum to to samo, co “1.9” Butterfly’a, zaś “1.8” to “1.7” u Butterfly’a.

Copyright @ IGSSTERN.

Wszystkie prawa zastrzeżone.