Strona główna    Okładziny   Deski    Długie czopy    Informacje różne    Video    Linki    Tuning    Trening i gra    Zdrowie    Kontakt


Napisał IGSSTERN, 28.09 2010 r., tłumaczenie, uzupełnienie i przeróbka CADOCE kwiecień 2011 za zezwoleniem IGSSTERN
oryginalny tekst na tej stronieRodzina Yasaka Rakza to seria nakierowanych na rotację okładzin naprężonych produkowanych w Niemczech i wprowadzonych po drugiej połowie 2009 r. (Choć Yasaka nie używa nazwy “TENSOR”, wszystkie okładziny firmy produkowane są w Niemczech i są gumami TENSOR-owymi), czyli należą do rodziny gum „ typu Tenergy. Tak więc rodzina Rakza7 jest bronią Yasaki do walki z rodziną Tenergy Butterfly’a. Seria Rakza7 obejmuje dwie okładziny - Rakza7 i Rakza7 Soft. Obie okładziny należą do typu “ekstremalnego” (= typu Tenergy 05)[1], którego czopy są ustawione gęsto. Dzielą one wiele cech odpowiednio Tenergy 05 lub Tenergy 05 FX. W rodzinie Rakza7 nie ma żadnego typu „pośredniego” , tj. odpowiednika Tenergy 64. Natomiast Yasaka wypuściła w tej serii gumę oznaczoną Rakza7 P.O. - są to krótkie czopy[2], w tym artykule nie będziemy się nimi zajmować.Jako pierwszą Yasaka wypuściła okładzinę Rakza7 na początku 2010 r. dopiero później w październiku 2010 wersję Rakza 7 soft. W obydwóch wierzchy zrobione są w 100% z naturalnego kauczuku i dzięki temu mają duże możliwości w zakresie nadawania rotacji oraz cieszą się długą żywotnością. Ich gąbka jest zrobiona z tych samych składników i posiada taką samą strukturę jak gąbki serii Tenergy. Też posiadają widoczne pory (pęcherzyki).

Poniżej przedstawiam szczegółowy opis obu tych okładzin :

1.
RAKZA7: ekstremalna rotacja i twarde czucie dla zaawansowanych graczy

Klasyfikacja wg IITF : czopy do wewnątrz (gładkie)
Klasyfikacja szczegółowa : nakierowana na rotację okładzina naprężona typu ekstremalnego
                                           (Ale daje twardsze czucie i zwiększoną szybkość.)
Pochodzenie: Niemcy
Wbudowany efekt świeżego kleju: Tak
Klejący wierzch: Nie

Rakza7 jest pierwszą “nakierowaną na rotację” naprężoną okładziną Yasaki.


Yasaka jest okładziną typu ekstremalnego, czyli typu Tenergy 05. Jej czopy są stosunkowo któtkie i rozmieszczone gęsto, w odstępie około 2.3mm. Kształt i struktura czopów zapewniają bardzo duże możliwości w zakresie nadawania rotacji. Wierzch jest twardszy niż ten od Tenergy 05. Rakza7 może być klasyfikowana w tej samej kategorii, co Adidas P5 lub Nittaku Fastarc G-1.

Podobnie, jak „sprężynowa gąbka” Tenergy 05, podkład Rakzy7 posiada widoczne pęcherzyki. Jego twardość wynosi 47.5 º. Jest więc nieznacznie miększy, niż Tenergy 05 której twardość wynosi 48º lub więcej. Gąbka jest kremowego (białego) koloru.

Z powodu twardszego wierzchu i miększego podkładu, Rakza7 daje ogólne czucie wyższej twardości, niż Tenergy 05 lub inne okładziny naprężone typu ekstremalnego. Niektórzy gracze mogą pomyśleć, że Rakza7 jest szybsza, ale daje mniej rotacji, niż Tenergy 05. Ale występują różnice, zależnie od stylu gry, preferencji gracza, jego poziomu i kombinacji z deską. Czołowi gracze są w stanie wyciągnąć z tej świetnej okładziny jej pełny potencjał.

Dostępne grubości podkładów to 1,8mm, 2,0mm i 2.2mm (MAX). (Uwaga: te grubości są identyczne z odpowiednio 1.7mm, 1.9mm i 2.1mm Tenergy 05)

Żywotność Rakzy7 jest bardzo długa, może być nawet dłuższa, niż Tenergy 05.
 
Parametry w skali standardowej:
Szybkość:     107
Rotacja  :      109
Kontrola :      752. RAKZA7 SOFT: znakomita rotacji & miękkie czucie


Klasyfikacja wg IITF : czopy do wewnątrz (gładkie)
Klasyfikacja szczegółowa : nakierowana na rotację okładzina naprężona typu ekstremalnego
Pochodzenie: Niemcy
Wbudowany efekt świeżego kleju: Tak
Klejący wierzch: Nie

Rakza7 Soft jest wersją Rakza7 z miękkim podkładem. Na rynek wypuszczono ją w październiku 2010 razem z krótkimi czopami tej serii - Rakza7 P.O.

Wierzch okładziny Rakza7 Soft jest taki sam, jak Rakza7. Tak więc Rakza7 Soft ma doskonałe zdolności nadawania rotacji i może być zaklasyfikowana do  “ typu ekstremalnego”. Ale jej gąbka jest miększa, niż Rakzy7. Jej twardość wynosi 40 º. W efekcie jest ona bardzo miękka i daje piękny dźwięk, zupełnie jak świeżo klejone gumy. Rakza7 Soft stanowi broń Yasaki do walki z Tenergy 05 FX.

Dostępne grubości podkładów to 1,8mm, 2,0mm i 2.2mm (MAX). (Uwaga: te grubości są identyczne z odpowiednio 1.7mm, 1.9mm i 2.1mm Tenergy 05 FX)

Szybkość:      106
Rotacja  :      109
Kontrola :        80


[1] Dokładniejsze informacje na temat klasyfikacji okładzin nakierowanych na rotację zainteresowani znajdą w tym artykule

[Uwaga] Wszystkie okładziny serii Rakza są nakierowanymi na rotację okładzinami naprężonymi, mającymi wierzchy zrobione w 100% z naturalnego kauczuku. Tak więc w zasadzie wszystkie te okładziny zapewniają dobre możliwości nadawania rotacji. Ale trzeba pamiętać, że nie jest to nic więcej, niż “możliwości”. Nawet największa zdolność nadawania rotacji nie tworzy automatycznie silnej rotacji. Ta „zdolność” niczego nie oznacza dopóki gracz nie nada jej przy użyciu własnej techniki. Powyższy diagram wskazuje tylko na podstawowe cechy gum i nie daje żadnych wyników opartych o grę. Rzeczywiste wyniki mogą się różnić w zależności od warunków przeprowadzania testów, preferencje lub styl gry zawodnika i kombinacje z różnymi deskami.

 

Copyright @ IGSSTERN.

Wszystkie prawa zastrzeżone

Linki do innych testów i przeglądów okładzin serii Rakza7:

Table tennis DB Rakza7 (w języku angielskim)

Table tennis DB Rakza7 soft (w języku angielskim)

Test Rakza7 na Pingpong.pl  (w języku polskim)

Test Rakza7 Z.Stefańskiego na Time-out (w języku polskim)

Przegląd na australijskim forum OOAK

Wątek z opiniami zawodników na australijskim forum OOAK