Strona główna    Okładziny   Deski    Długie czopy    Informacje różne    Video    Linki    Tuning    Trening i gra    Zdrowie    Kontakt


Napisał IGSSTERN, 15.09 2010 r., tłumaczenie, uzupełnienie i przeróbka CADOCE maj 2011 za zezwoleniem IGSSTERN
oryginalny tekst na tej stronieDonic Baracuda, wprowadzona na rynek w końcu 2009 r. jest nakierowaną na rotację okładziną naprężoną typu "ekstremalnego", tj. typu Tenergy 05. Lecz dzięki swemu średnio-miękkiemu podkładowi Baracuda jest znacznie miększa od Tenergy 05.

Większośc gum Donica produkowanych jest w Niemczech. Okładziny Donica takie, jak serie Coppa J.O., Sonex JP i  Desto F są gumami TENSORowymi, choć Donic nie wykorzystuje nazwy TENSOR, zamiast tego uzywając oznaczenia “FORMULA DONIC”. Serie Coppa J.O., Sonex JP i Desto F należą do starszych rotacyjnych okładzin naprężonych, tj. TENSORów produkowanych do połowy 2009. Ale począwszy od Baracudy Donic zaakceptował koncepcjęnakierowanych na rotację okładzin naprężonych podobnych do serii Tenergy. Baracuda jest pierwszą z nich.

Baracuda
posiada wierzch zrobiony w 100% z naturanego kauczuku. W porównaniu zwe starymi TENSORami jego czopy są krótsze i gęściej rozmieszczone (rozstaw czopów wynosi  2,3 mm). Kształt i rozmieszczenie czopów jest niemal identyczne, jak w Tenergy 05. Oznacza to, że Baracuda należy do typu "ekstremalnego". [1] Gąbka Baracudy jest również bardzo zbliżona do gąbki Tenergy 05. Ale znacząco różni się od niej twardością. Tenergy ma podkład o twardości 48,0º lub więcej, zaś twardość podkładu Baracudy wynosi 42,5º. (Uwaga: informacja o twardości podkładu odzwierciedla własny sposób Donica na określanie tego parametru w swoim katalogu i na stronie internetowej. Z tego powodu rzeczywista twardość w skali Shore'a może się różnić od podanej tam wartości)Baracuda należy do typu Tenergy 05, ale posiada dużo miększy podkład

W konsekwencji Baracuda nie jest bezpośrednim konkurentem Tenergy 05. Natomiast można ją porównywać do Tenergy 05 FX, której twardość gąbki jest zbliżona do twardości podkładu Baracudy.

Po wypuszczeniu Baracudy, Donic zapowiedział na połowę 2010 r. wypuszczenie na rynek nowych serie Acuda S i Coppa X. Inaczej niż Baracuda, te dwie nowe rodziny mają wierzchy z czopami rozmieszczonymi rzadziej tak, jak w Tenergy 64. Okładziny serii Acuda S należą do typu "pośredniego" i konkurują z Tenergy 64. Seria Coppa X jest całkiem inna. Są to jedyne w swoim rodzaju 
nakierowane na rotację okładziny naprężone, które można zaliczyć do typu "szybkiego". Serie Acuda S series i Coppa X są opisane w innych, specjalnie im poświęconych artykułach.

Poniżej przedstawiam podstawowe informacje o okładzinie:
------------------------------------------------------------

1. BARACUDA: 

Klasyfikacja szczegółowa : nakierowana na rotację okładzina naprężona typu ekstremalnego
Pochodzenie: Niemcy
Wbudowany efekt świeżego kleju: Tak
Klejący wierzch: NieParametry okładziny Donic Baracuda (wg Schoeller & Micke):      

Kontrola                                    107
Szybkość                                  109
Rotacja                                      78
Twardość:                                42,5

Zwróćmy uwagę, że poza twardością, anonsowane parametry Baracudy są identyczne, jak Andro Hexer, naotmiast dzięki  podkładowi Baracuda zapewnia miększe czucie.

[1] Dokładniejsze informacje na temat klasyfikacji okładzin nakierowanych na rotację zainteresowani znajdą w tym artykule

[Uwaga] Wszystkie nakierowanei na rotację okładziny naprężone, mają wierzchy zrobione w 100% z naturalnego kauczuku (poza Tenergy, którego wierzch zawiera 5% gumy syntetycznej). Tak więc w zasadzie wszystkie te okładziny zapewniają dobre możliwości nadawania rotacji. Ale trzeba pamiętać, że nie jest to nic więcej, niż “możliwości”. Nawet największa zdolność nadawania rotacji nie tworzy automatycznie silnej rotacji. Ta „zdolność” niczego nie oznacza dopóki gracz nie nada jej przy użyciu własnej techniki. Powyższy diagram wskazuje tylko na podstawowe cechy gum i nie daje żadnych wyników opartych o grę. Rzeczywiste wyniki mogą się różnić w zależności od warunków przeprowadzania testów, preferencje lub styl gry zawodnika i kombinacje z różnymi deskami.

 

Copyright @ IGSSTERN.

Wszystkie prawa zastrzeżone

Linki do innych testów i przeglądów okładziny Donic Baracuda:

Table tennis DB  Baracuda (w języku angielskim)

OOAK Baracuda (w języku angielskim)

OOAK Baracuda kontra Stiga Boost TS (w języku angielskim)

Spin Mantra Baracuda (w języku angielskim)

Opinie o Baracudzie na stronie forum TT News (w języku niemieckim)

Noppen-Test (w języku niemieckim)

Opinie o Baracudzie na stronie amerykańskiego sklepu Megaspin (w języku angielskim)

My Table tennis Net  (w języku angielskim) - ten sam autor, co na OOAK

Opinie i oceny graczy na Table Tennis Ratings 

Porównanie Hexera i Donica Baracuda na Rob's Table Tennis forum

Porównanie Hexera i Donica Baracuda na węgierskiej stronie Pingpongoldal  (można użyć Google tłumacza)