Strona główna    Okładziny   Deski    Długie czopy    Informacje różne    Video    Linki    Tuning    Trening i gra    Zdrowie    Kontakt


Napisał IGSSTERN, 28.09 2010 r., tłumaczenie, uzupełnienie i przeróbka CADOCE kwiecień 2011 za zezwoleniem IGSSTERN
oryginalny tekst na tej stronie




Seria Donic Acuda S (albo po prostu seria Acuda) to rodzina nakierowanych na rotację okładzin naprężonych produkowanych w Niemczech i wprowadzonych na rynek po drugiej połowie 2009 r. Seria Acuda S została wypuszczona w połowie 2010 r., w ślad za okładziną Baracuda, wypuszczoną w końcu 2009 r. Rodzina Acuda S składa się z trzech okładzin - Acuda S1, Acuda S2 i Acuda S3.

W przeciwieństwie do Baracudy, która jest  nakierowaną na rotację okładziną naprężoną typu. ekstremalnego, tj. Tenergy 05, trzy nowe gumy serii Acuda S  są nakierowanymi na rotację okładzinami naprężonymi typu „pośredniego” tj. typu Tenergy 64[1].



Wierzchy Acuda S1, S2 i S3 są zrobione w 100% z naturalnego kauczuku zapewniającego dobre możliwości nadawania rotacji i długą żywotność. Czopy są stosunkowo długie (porównując do Baracudy), rzadziej rozmieszczone w odstępie 2.7mm od siebie. Gąbki są bardzo elastyczne i mają widoczne pęcherzyki  takie, jak Tenergy 64. Wierzchy i gąbki są miększe, niż u Tenergy 64. Efektem jest większa szybkość i bardziej zrównoważone osiągi, niż u Baracudy.

Wszystkie trzy okładziny mają te same wierzchy. S1, S2 i S3 różnią się twardością podkładów. Acuda S1 ma twardą gąbkę o twardości 47.5 º. Acuda S2 ma średnią gąbkę o twardości 42.5 º. Wreszcie, Acuda S3 ma najmiększą w rodzinie gąbkę o twardości 47.5 º.

Poniżej przedstawiam szczegółowy opis tych okładzin :


1. ACUDA S1: najtwardsza w rodzinie

Klasyfikacja wg IITF : czopy do wewnątrz (gładkie)
Klasyfikacja szczegółowa : nakierowana na rotację okładzina naprężona typu pośredniego
Pochodzenie: Niemcy
Wbudowany efekt świeżego kleju: Tak
Klejący wierzch: Nie

Acuda S1 została wypuszczona w połowie 2010 r. razem z Acuda S2, Acuda S3 oraz nowymi okładzinami serii Coppa X. Acuda S1 jest bronią Donica w konkurencji z Tenergy 64. Niestety Donic nie posiada żadnej broni w bezpośredniej rywalizacji z Tenergy 05, ponieważ Donic Baracuda ma znacznie miększy podkład, niż Tenergy 05.

Acuda S1 jest  nakierowaną na rotację okładziną naprężoną typu “pośredniego” tj. typu Tenergy 64. Jego wierzch jest zrobiony w 100% z naturalnego kauczuku, a jego czopy są stosunkowo długie i rzadziej rozmieszczone w odstępie 2.7mm od siebie. Ten  kształt i struktura czopów zapewniają dobrą równowagę między rotacją, a szybkością. Wierzchy jest nieznacznie miększy, niż u Tenergy 64.

Podobnie, jak „sprężynowa gąbka” Tenergy 64, podkład Acuda S1 posiada widoczne pęcherzyki. Jego twardość wynosi 47.5º. Jest więc nieznacznie miększy, niż gąbka Tenergy 64 (48.0º). Gąbka jest kremowego (białego) koloru.

Żywotność Acuda S1jest znacznie dłuższa, niż gum TENSORowych sprzed połowy 2009 r. takich, jak seria Donic Coppa J.O., czy seria Sonex JP.

Dostępne grubości podkładów to 1,8mm, 2,0mm i 2.2mm (MAX). (Uwaga: te grubości są identyczne z odpowiednio 1.7mm, 1.9mm i 2.1mm Tenergy 64)

Acuda S jest TENSORem nowej generacji, co oznacza, że cierpi na tę samą przypadłość, co Tenergy: stosunkowo duży ciężar (waga niewyciętej i wyciętej okładziny jest dokładnie taka sama, jak Tenergy). Poniżej zdjęcia z ważenia mojej własnej (Albur) niewyciętej i wyciętej okładziny Acuda S1 max:

                                                                    

Moje własne wrażenia z gry są jak najbardziej pozytywne. Guma ma znakomite odbicie i doskonałe parametry rotacji. Na pewno nie grało mi się nią gorzej, niż Tenergy 64. W zasadzie nie ma wiekszej różnicy między tymi dwoma okładzinami, odczucie było takie, że przy tej samej rotacji jest nawet minimalnie szybsza. Niestety po 6 treningach na środku zaczął sie robić purchel, najwyraźniej producent skupiając się na parametrach podkładu i wierzchu zapomniał o konieczności połączenia ich dobrym i trwałym klejem. Może jeszcze raz się skuszę, bo guma mi się naprawdę podoba, ale jeśli historia się powtórzy, to uraz będzie już trwały, o czym nie omieszkam wszystkich poinformować.



2. ACUDA S2 : średnia wersja w rodzinie

Klasyfikacja wg IITF : czopy do wewnątrz (gładkie)
Klasyfikacja szczegółowa : nakierowana na rotację okładzina naprężona typu pośredniego
Pochodzenie: Niemcy
Wbudowany efekt świeżego kleju: Tak
Klejący wierzch: Nie

Acuda S2 została wypuszczona w połowie 2010 r. razem z Acuda S2, Acuda S3 oraz nowymi okładzinami serii Coppa X. Acuda S2 jest wersją Acuda S o średniej twardości podkładu.

Acuda S2 jest nakierowaną na rotację okładziną naprężona typu “pośredniego”, tj. typu Tenergy 64. Wierzch jest  zrobiony w 100% z naturalnego kauczuku, a jego czopy są stosunkowo długie i rzadziej rozmieszczone w odstępie 2.7mm od siebie. Ten  kształt i struktura czopów zapewniają dobrą równowagę między rotacją, a szybkością. Wierzchy jest nieznacznie miększy, niż u Tenergy 64.

Podobnie, jak „sprężynowa gąbka” Tenergy 64, podkład Acuda S2 posiada widoczne pęcherzyki. Jego twardość wynosi 42.5º. Jest więc znacznie miększy, niż gąbka Acuda S1 (47.5º) lub Tenergy 64 (48.0º). Gąbka jest żółtego koloru.

Żywotność Acuda S2 jest znacznie dłuższa, niż gum TENSORowych sprzed połowy 2009 r. takich, jak seria Donic Coppa J.O., czy seria Sonex JP.

Dostępne grubości podkładów to 1,8mm, 2,0mm i 2.2mm (MAX). (Uwaga: te grubości są identyczne z odpowiednio 1.7mm, 1.9mm i 2.1mm Tenergy 64)

 

3. ACUDA S3: najmiększa w rodzinie

Klasyfikacja wg IITF : czopy do wewnątrz (gładkie)
Klasyfikacja szczegółowa : nakierowana na rotację okładzina naprężona typu pośredniego
Pochodzenie: Niemcy
Wbudowany efekt świeżego kleju: Tak
Klejący wierzch: Nie

Acuda S3 została wypuszczona w połowie 2010 r. razem z Acuda S2, Acuda S3 oraz nowymi okładzinami serii Coppa X. Acuda S3 jest najmiększa w rodzinie Acuda S.

Acuda S3 jest  nakierowaną na rotację okładziną naprężoną typu “pośredniego” tj. typu Tenergy 64. Jego wierzch jest zrobiony w 100% z naturalnego kauczuku, a jego czopy są stosunkowo długie i rzadziej rozmieszczone w odstępie 2.7mm od siebie. Ten  kształt i struktura czopów zapewniają dobrą równowagę między rotacją, a szybkością. Wierzchy jest nieznacznie miększy, niż u Tenergy 64.

Podobnie, jak „sprężynowa gąbka” Tenergy 64, podkład Acuda S2 posiada widoczne pęcherzyki. Jego twardość wynosi 37,5º. Jest więc bardzo miękka i zapewnia wspaniały dźwięk. Gąbka jest żółtego koloru.

Żywotność Acuda S3jest znacznie dłuższa, niż gum TENSORowych sprzed połowy 2009 r. takich, jak seria Donic Coppa J.O., czy seria Sonex JP.

Dostępne grubości podkładów to 1,8mm, 2,0mm i 2.2mm (MAX). (Uwaga: te grubości są identyczne z odpowiednio 1.7mm, 1.9mm i 2.1mm Tenergy 64




Parametry Okładzin Serii Acida S


Dane producenta
:
                                                               Acuda S1                 Acuda S2                    Acuda S3

Kontrola                                           6                            7-                           7+
Szybkość                                        10+                        10+                           9-
Rotacja                                           10++                     10++                       10++
Twardość:                                    średnia+                 średnia-                     miękka

Dane standardowe:

Kontrola                                          68                         69                             70
Szybkość                                        96                         92                              90
Rotacja                                          97                         98                              98
Twardość:                                    47,5                      42,5                            37,5

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Linki do innych testów i przeglądów okładzin serii Acuda:

Table Tennis DB   (w języku angielskim)  Acuda S1
Table Tennis DB   (w języku angielskim)  Acuda S2
Table Tennis DB   (w języku angielskim)  Acuda S3

My Table Tennis Net (w języku angielskim)
My Table Tennis Net - porównanie z Vega Pro (w języku angielskim)

Tenis na Masa (strona rosyjska ale komentarze po angielsku)

TISCHTENNIS-DB Acuda S1 (w jęz. niemieckim)

TISCHTENNIS-DB Acuda S2 (w jęz. niemieckim)

Test Acuda S1 Z. Stefańskiego na Time-out (w języku polskim)

Test Acuda S3 Jacka K. na pingpong.com.pl (w języku polskim)

Polecam też testy okładzin Donica (i innych zresztą też) dokonywane przez profesjonalistów na australijskiej stronie OOAK reviews - jeszcze nie ma serii Acuda, ale na pewno niedługo się pojawią

Doskonałe testy są też na stronie forum Table Tennis Ratings - niestety też nie ma jeszcze serii Acuda.


[1] Dokładniejsze informacje na temat klasyfikacji okładzin nakierowanych na rotację zainteresowani znajdą w tym artykule

[Uwaga] Wszystkie okładziny serii Acuda S są nakierowanymi na rotację okładzinami naprężonymi, mającymi wierzchy zrobione w 100% z naturalnego kauczuku. Tak więc w zasadzie wszystkie te okładziny zapewniają dobre możliwości nadawania rotacji. Ale trzeba pamiętać, że nie jest to nic więcej, niż “możliwości”. Nawet największa zdolność nadawania rotacji nie tworzy automatycznie silnej rotacji. Ta „zdolność” niczego nie oznacza dopóki gracz nie nada jej przy użyciu własnej techniki. Powyższy diagram wskazuje tylko na podstawowe cechy gum i nie daje żadnych wyników opartych o grę. Rzeczywiste wyniki mogą się różnić w zależności od warunków przeprowadzania testów, preferencje lub styl gry zawodnika i kombinacje z różnymi deskami.

 

Copyright @ IGSSTERN.

Wszystkie prawa zastrzeżone