Strona główna    Okładziny   Deski    Długie czopy    Informacje różne    Video    Linki    Tuning    Trening i gra    Zdrowie    Kontakt


Napisał IGSSTERN, 17.09 2010 r., tłumaczenie, uzupełnienie i przeróbka CADOCE czerwiec 2011 za zezwoleniem IGSSTERN
oryginalny tekst na tej stronie



Gdy Butterfly wprowadziła Tenergy 05 we wrześniu 2008 r., byłem zdumiony jej niezwykłym wyglądem. Inaczej, niż we wprowadzonych wcześniej Bryce Speed czy Sriver G3, Tenergy 05 miała gęsto rozmieszczone czopyi gąbkę z widocznymi pęcherzykami. Jej powierzchnia nie była klejąca, ale wystarczająco przyczepna. Przypominała pewien rodzaj okładzin - oczywiście chińskie gumy klejące. Przyczepna powierzchnia i elastyczny podkład! To ta sama koncepcja, co u chińskich gum klejących. Następnie zostałem poinformowany, że komponenty wierzchu Tenergy 05 są takie same, jak Bryce'a - 95% kauczuku naturalnego i 5% syntetycznego. Choć wierzch Bryce'a nie był aż tak przyczepny, kauczuk naturalny posiada z natury właściwość "chwytania" piłki i nadawania dużej rotacji. A wierzch Tenergy 05 tym się właśnie cechował. Z tego właśnie powodu, niektórzy gracze oczekiwali na wypuszczenie nowej okładziny "klejącej", która by posiadała wbudowany efekt świeżego kleju. I tak ostatecznie doszło do odsłony gumy Spin Art.

Do tej pory firma Butterfly wyprodukowała wiele klejących okładzin takich, jak Tackiness Drive, Tackiness Chop, czy Tackifire Drive. Są one klejące, ale znacznie różnią się od typowych chińskich gum klejących. Od podpisania kontraktów z Kongiem Linghui i Zhang Yining, Butterfly próbowała uczynić swoje gumy klejące bliższymi do okładzin chińskich. Pierwszym efektem była okładzina Tackfire Special dla Konga Linghui. Tackfire Special posiada całkiem miękkki przyczepny wierzch i bardzo twardy podkład. Wciąż różni się znacznie od typowych gum chińskich. Później Butterfly wprowadziła Tackfire C, która miała charakterystykę bardziej zblizoną do typowych gum chińskich, zwłaszcza gum klejących. A na koniec, w 2010 roku Butterfly wprowadziła Spin Art. Guma ta może być uznana za odmianę serii Tenergy. Z drugiej strony można ją uznać za następcę Tackfire C. Różnica między Tackfire C a Spin Artem jest taka, że Spin Art ma wbudowany efekt świeżego kleju, a Tackfire C nie.
Z wyglądu Spin Art jest podobna do Tenergy 05. Tak, jak Tenergy 05, Spin Art też posiada gęsto rozmieszczone czopy, choć ich gęstość nie jest aż taka, jak w Tenergy 05. Odległość czopów od siebie wynosi w Tenergy 05 około 2,3mm, a w Spin Art około 2,4mm. Stą możemy też oczekiwać, że wierzch Spin Arta jest nieznacznie lżejszy, niż wierzch Tenergy 05. Ale Sprężynowa Gąbka Spin Arta jest znacznie twardsza, niż podkład Tenergy 05.  Rzeczywista twardość gąbki Tenergy 05 wynosi ok. 48,0º (choć na opakowaniu Tenergy 05 napisane jest 36,0º, Butterfly używa własnej skali, różniącej się od skali Shore'a tak, jak  tempertura w skalach Farenheita i Celciusza.) Tak więc pomimo, że na opakowaniu Spin Art Butterfly określa twardość na 48,0º to w rzeczywistości wynosi ona ok 60,0º.

__________________________________________________________

OPAKOWANIE I WYGLĄD


                                                               

Opakowanie Spin Art jest typowa dla Butterfly'a. Przód ma swoją własną grafikę, ale tył jest prawie identyczny, jak innych okładzin firmy

                                                                   

Po otwarciu opakowania widzimy ochronną kartkę papieru. Nie ma żadnej chroniącej folii - ten zestaw również jest typowy dla Butterfly.

                                                                             

Podkład Spin Arta wygląda tak samo, jak Tenergy 05 czy 64. jest czerwona i ma widoczne pęcherzyki. Wierzch też wygląda tak samo, jak wierzch Tenergy 05 lub 64 z tą różnicą, że jest lekko klejący. Numer rejestracji Spin Arta przez ITTF to 14-005.


__________________________________________________________

TEST - OSIĄGI I CHARAKTERYSTYKA

1. Wrażenie ogólne

  1. Z uwagi na klejący wierzch i bardzo twardy podkład ogólne czucie Spin Arta różni się znacznie od gum typu Tenergy, w tym też nowych TENSOR-ów wprowadzonych od 2009 r.
  2. Spin Art różni się też od chińskich gum klejących. W szczególności wierzch Spin Arta jest lżejszy, niż jego chińskie odpowiedniki, a gracz jest w stanie wyczuć tę różnicę. Ale dzięki klejącemu wierzchowi i bardzo twardemu podkładowi, ogólna charakterystyka gry zbliżona jest do chińskich gum klejących. Zawodnik musi być przyzwyczajony do jedynej w swoim rodzaju charakterystyki twardych gum klejących.

2. Podstawowy atak bez rotacji

  1. Podstawowy atak bez rotacji jest łatwiejszy, niż można było tego oczekiwać, ale szybkość jest co najwyżej średnia.
  2. Jeśli zawodnik chce zwiększyć szybkość, musi nadać piłce rotację.

3. Atak topspinem

  1. By zachować stabilność topspinagracz musi starannie unikać uderzania piłki i skoncentrować się tylko na nadawaniu jej rotacji.
  2. Jeśli gracz nie jest przyzwyczajony do tej gumy, szybki topspin z przebicia jest bardzo trudny. Jeśli uderzenie jest zbyt silne, trajektoria piłki jest bardzo płaska z tendencją do wylądowania za stołem lub w siatce.
  3. Z kolei topspin na blok lub kontratopspin są stosunkowo łatwe i stabilniejsze. Trajektoria jest bardzo niska i agresywna, ale sama piłka nie jest zbyt silnal. Czasem lot piłki staje się nieprzewidywalny i przeciwnik ma duże trudności, by ją zablokować, ale nie dzieje się tak z uwagi na siłę piłki (wyjaśnienie takiego toru piłki i efektów lotu w przepływie turbulentnym znajdziesz w zakładce "Długie czopy"). Trajektoria zbliżona jest do linii prostej. Przy próbie ostrzejszego zagrania, piłka zostaje w efekcie zagrana lżej.
  4. Bardzo czuła na kąt nachylenia rakietki i kąt zamachu. To czyni zagrania topspina bardzo trudnym, zanim gracz przywyknie do tej okładziny.

4. Silne uderzenie

    Czucie uderzenia jest zupełnie przeciętne, ani dobre, ani złe.

 5. Blok

  1.  Lepszy, niż można by było tego oczekiwać
  2. Czasami piłka traci rotację i szybkość i wpada w siatkę. Czasem  zdarza się, że piłka siada po przejściu przez siatkę, co powoduje zmianę tempa i nietrafienie przerz przeciwnika próbującego grać ciągły atak. Prawdopodobnie spowodowane jest to klejącym wierzchem.

 6. Kontratak (z topspinem lub bez)

  1. Kontratopspin (może być traktowany, jak zwykly topspin) jest łatwy. Ale w porównaniu do Tenergy 05/64 i niemieckich gum przypominających Tenergy brakuje mu szybkości i mocy.
  2. Kontratak bez topspina jest lepszy, niż można oczekiwać i całkiem skuteczny

 7. Techniki na stole (przebicie, skrót i flip)

  1. Przebicie w głęboki narożnik przeciwnika jest łatwe, ale ilość rotacji nie zadowala w porównaniu do podcięcia z Tenergy 05, Geniusa czy Vegi Pro.
  2. Skrót jest całkiem łatwy.
  3. Flip jest łatwy i bardzo skuteczny.

8. Obrona podcięciem

Spin Art posiada zdolność do prowadzenia dobrej obrony podcięciem. Ale jest zbyt twarda by była uzywana jako forhendowa guma obrońcy. Jeśli gracz będzie próbował obrony    
podcięciem jako odmiany gry all-roundowej, to będzie to całkiem dobre. Ale do ciągłej obrony tej okładziny nie można polecić.

9. Podanie

 Czucie serwisu jest bardzo dobre, ale ilość rotacji nie jest zbyt duża.



_____________________________________________________

INFORMACJE DODATKOWE

A. Ciężar

Gęstość powierzchniowa (jednostką jest gram na centymetr kwadratowy) Spin Arta wynosi 0,240 (wartość uśredniona). Jest to wartość wyższa, niż dla zwykłych okładzin, ale wciąż akceptowalna. Wartości te wynoszą odpowiednio 0,239 dla Tenergy 05 i 0,230 dla Tenergy 64. Dla klasycznych zwykłych gum takich, jak Sriver wskaźnik ten wynosi  0,195~0,210, a dla chińskich gum klejących - ponad 0,250. Jeśli uważacie, że Tenergy 05 albo niemieckie Tensory są zbyt ciężkie, to Spin Art też będzie ciężka. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem może być przyklejenie Spin Art na forhend i wybranie innej lekkiej okładziny na bekhend.

B. Żywotność i trwałość

Czas testowania był zbyt krótki by określić żywotność Spin Art. Okładzina testowana była na różnych deskach przez około 2 tygodnie, co nie jest okresem wystarczającym by stwierdzić jej stopień zużycia. Prawdopodobnie bez większych problemów można tej gumy używać przez 3 miesiące. Ale istnieje inny problem. Spin Art jest podatna na kruszenie. W szczególności łatwo kruszą się krawędzie i część, o którą opiera się kciuk. Wielu graczy stwierdziło to samo zjawisko na Tenergy 05 lub Tenergy 64.

C. Kombinacja z deskami

Choć różni się od typowych chińskich gum klejących, Spin Art dzieli z nimi wiele cech. Spin Art jest twarda i nie pozwala głęboko wejść piłce. Z tego powodu, w wiekszości przypadków najlepszym wyborem będzie stosunkowo wolna deska posiada zdolność dłuższego utrzymania piłki. Dobrym przykładem może być Stiga Offensive Classic. Ale jeśli czucie odbicia jest poniżej średniej, to deska może być dobra w kombinacji ze Spin Art nawet, jeśli jest szybka. (więcej o wskaźnikach opisujących parametry desek wkrótce w zakładce “Deski”)


 
________________________________________________________

WNIOSKI

Spin Art stanowi wyzwanie Buttefly’a rzucone przed chiński rynek. Oparta na serii Tenergy, ale z charakterystyką bliższą chińskim gumom klejącym. Choć jej czucie wciąż różni się od tych gum, to dzieląc większość ich zalet i wad, dla niektórych graczy może stanowić dobry zamiennik. Ale dla zwykłych graczy, Spin Art będzie zbyt twarda i dziwaczna. Uważajcie więc, bo Spin Art nie jest gumą dla każdego gracza, ale tylko dla lubiących twarde i klejące gumy. Jeśli nie jesteście przyzwyczajeni do jedynego w swoim rodzaju czucia twardych klejących okładzin, prawdopodobnie nie będziecie ani czuć, ani cieszyć się “sztuką rotacji”.

Co jest fajnego w tej gumie:

  1. Spin Art jest szybsza od typowych chińskich gum klejących.
  2. Jest (prawdopodobnie) trwalsza od chińskich gum klejących
  3. W porównaniu do chińskich gum klejących, Spin Art jest stosunkowo lżejsza.

Słabości tej gumy:

  1. Spin Art nie potrafi wytworzyć więcej rotacji, niż Tenergy 05.
  2. Trajektoria topspina jest czasem zbyt zbliżona do linii prostej.
  3. Wierzch jest podatny na kruszenie się.

Uwaga:

Tak, jak i chińskie gumy klejące, Spin Art również wymaga specjalnego treningu w celu przyzwyczajenia się.

Ocena końcowa:

Bardzo twarda “klejąca” guma, z wbudowanym efektem świeżego kleju, której czucie jest bardzo zbliżone do czucia chińskich gum klejących

________________________________________________________

OCENA WEDŁUG STYLU GRY I ZALECENIA

Do silnego topspina: 4                                                                                  - Gra takim stylem nie będzie łatwa

Do bardzo szybkiego topspina lub kontra-topspina blisko stołu: 9                          - Spin Art to guma do tego stylu gry (o ile zawodnik lubi twarde czucie)

Do szybkiego ataku z czopami (długimi lub krótkimi) na bekhendzie: 7                    - Wielu graczy tego stylu lubi ten typ okładzin. Ale kto wybrał tę okładzinę?

Do nowoczesnej gry all-roundowej będącej mieszanką topspina i bloku : 3              - Nie za bardzo nadaje się do nowoczesnej gry all-roundowej.

Do klasycznej europejskiej gry all-roundowej z topspinem z drugiej strefy : 7          - Co zadziwiające, topspin z drugiej strefy jest łatwy i stabilny.

Do ciętej obrony : 3                                                                                     - Spin Art jest zbyt twarda.

Uwaga: Ta ocena nie może być wykorzystywana do porównania z innymi produktami


DLA KOGO ZALECANA?

  1. Dla zaawansowanych zawodników używających chińskich gum klejących, ale wymagających szybszych  i bardziej trwałych okładzin.
  2. Dla graczy chcących grać chińskim stylem, ale nie lubią chińskich gum klejących.
________________________________________________________

Charakterystyka i przeznaczenie okladziny Spin Art




Parametry okładziny Butterfly Spin Art
- parametry tylko w skali Butterfly:

Dostępne grubości podkładu to 1,7mm, 1,9mm, 2,1mm (odpowiednio 1,8mm, 2,0mm i 2.2mm (MAX) u innych producentów). 

Szybkość  11,9 (w skali 1-14)
Rotacja 11,5 (w skali 1-11)
Kontrola
Twardość  48º (rzeczywista w skali Shore'a 60º)

 

Copyright @ IGSSTERN.

Wszystkie prawa zastrzeżone

Linki do innych testów i przeglądów okładziny Butterfly Spin Art:

Table tennis DB   (w języku angielskim)

Porównanie z Tenergy 05  na amerykańskiej Table tennis rubber (w jęz. angielskim) - wnioski są bardzo podobne do tych z testu IGSSTERN i przeczą danym od producenta - to wierzch od Tackinessa na utwardzonym podkładzie Tenergy; opinie graczy w wątku poświęconym Spin Art na tej samej stronie

Bardzo wyczerpująca opinia na australijskim forum OOAK (w jęz. angielskim) również zawierająca porównanie z T05 i DHS H3 Neo (national version)

My Table tennis Net wątek o Spin Art, ten sam testujący co na stronie OOAK powyżej (w języku angielskim)

Film 1 i Film2 na You Tube o teście Spin Art (w języku niemieckim) - testuje Lennart Wehking, czołowy niemiecki zawodnik

Opinia o Spin Art na SPINMANTRA