Strona główna    Okładziny   Deski    Długie czopy    Informacje różne    Video    Linki    Tuning    Trening i gra    Zdrowie    Kontakt


Napisał IGSSTERN, 30.09 2010 r., tłumaczenie, uzupełnienie i przeróbka CADOCE kwiecień 2011 za zezwoleniem IGSSTERN
oryginalny tekst na tej stronie

W końcu 2010 r. Adidas wszedł na rynek sprzętu do tenisa stołowego. Na początek firma wypuściła cztery okładziny w dwóch rodzinach. Te rodziny to seria P (od Performance = osiągi), oraz seria R (od Response = odpowiedź, reakcja). Seria PO przeznaczona jest dla zawodowych lub zaawansowanych zawodników wymagających od gum dobrych parametrów w zakresie nadawania rotacji. Seria R przeznaczona jest dla amatorów, którzy bardziej stawiają na szybkość, niż na rotację. Do produkcji tych gum zastosowano najbardziej zaawansowane niemieckie technologie. Stąd też zapewniają one doskonałe osiągi w odpowiednich kategoriach, choć nie ma jeszcze zbytniego wyboru.

Seria P należy do głównego nurtu okładzin Adidasa. Rodzina ta składa się z dwóch sióstr: P5 i P3. Obie te gumy to niemieckie TENSORy, choć Adidas nie używa logo TENSOR. Obie są sklasyfikowane jako  nakierowane na rotację okładziny naprężone (podobnie do serii Tenergy Butterfly’a). P5 należy do nakierowanych na rotację okładzin naprężonych typu “ekstremalnego” (= typu Tenergy 05) [1], ale jego charakterystyka różni się bardzo od innych okładzin "konwencjonalnego" typu ekstremalnego pozostałych producentów. P3 posiada  cechy nakierowanych na rotację okładzin naprężonych typu  “pośredniego” (= typ Tenergy 64), a jej charakterystyka również odpowiada okładzinom tego typu. Ale jednocześnie P3 jest miększa i szybsza niż większość okładzin tej klasy.


P5 może być zaliczona do typu ekstremalnego.

P3 może być zaliczona do typu pośredniego.

Ale obie posiadają cechy charakterystyczne tylko dla siebie.


P5 i P3 mają wierzchy zrobione w 100% z naturalnego kauczuku. W konsekwencji zapewniają świetne możliwości w zakresie rotacji i cieszą się długą żywotnością. P5 ma twardszą gąbkę o o gęstości (twardości) 47,5º, zaś podkład P3 jest średniej twardości - 45,0º. Gąbki mają widoczne pęcherzyki tak, jak seria Tenergy i są bardzo elastyczne. Czucie P5 jest trochę twarde, gracze odczuwają ich siłę. Z drugiej strony czucie P3 jest co nieco miękkie, a gracze mogą od nich oczekiwać dobrej stabilności.

 

Poniżej przedstawiam szczegółowy opis obu tych okładzin:

 

1. P5: ekstremalna rotacja i twarde czucie dla najlepszych graczy

 

Klasyfikacja wg IITF : czopy do wewnątrz (gładkie)

Klasyfikacja szczegółowa : nakierowana na rotację okładzina naprężona typu ekstremalnego (ale daje twardsze czucie i większą prędkość)

Pochodzenie: Niemcy

Wbudowany efekt świeżego kleju: Tak

Klejący wierzch: Nie

 

P5 jest najwyższym modelem wśród pierwszych gum Adidasa i przeznaczony jest dla graczy zaawansowanych, którym zapewnia ekstra osiągi i twarde czucie wymagane przez profesjonalnych zawodników. P5 wypuszczono na rynek we wrześniu 2010 r. wraz z P3, R4 i R6.

 

P5 jest nakierowaną na rotację okładziną naprężoną i może być zaliczona do typu ekstremalnego, tj. typu Tenergy 05. Ale P5 różni się od Tenergy 05 i innych okładzin tego typu.

 

Wygląd P5 jest typowy dla nakierowanych na rotację okładzin naprężonych typu “ekstremalnego”  - gęsto rozmieszczone czopy (rozstaw 2,3mm). Również gąbka P5 ma widoczne pęcherzyki tak, jak Tenergy 05, Hexer czy Genius, a jej twardość wynosi 47,5º czyli jest trochę miększa, niż Tenergy 05. Gąbka jest koloru pomarańczowego.

 

Ale czucie P5 jest dość twarde, ponieważ jej wierzch jest twardszy, niż konwencjonalnych okładzin tej klasy. Tak więc P5 zapewnia nie tylko dobrą rotację, ale i dużą szybkość. Stąd też charakterystyka P5 jest bliższa do świeżo klejonego Bryce’a. Tak więc P5 tworzy własną klasę. P5 może być uważana za gumę o parametrach leżących pomiędzy nakierowaną na rotację okładziną naprężoną a świeżo klejonym Bryce’m. Może to być największa zaleta P5. Ale jednocześnie może to też być wadą tej gumy, ponieważ niektórym graczom nie będzie odpowiadać większa szybkość i odczucie odpychania charakterystyczne dla P5. Ale prawdopodobnie znajdzie się wielu czołowych zawodników, którym te cechy P5 bardzo się spodobają.

 

Bez cienia wątpliwości P5 jest na dziś (wrzesień 2010) najbardziej zaawansowaną okładziną pingpongową. Ale uwaga – “najbardziej zaawansowana” ni oznacza “najlepszej” dla wszystkich. Jeśli odpowiada Ci  mieszanka twardego czucia wierzchu, stosunkowo dużej szybkości i dodatkowych możliwości rotacji, P5 może być gumą dla Ciebie. Ale jeśli wolisz miększy wierzch lub podkład, to nie bierz P5.

 

Dostępne grubości podkładów to 1,8mm, 2,0mm i 2.2mm (MAX). (Uwaga: te grubości są identyczne z odpowiednio 1.7mm, 1.9mm i 2.1mm Tenergy 05)

 

2. P3: doskonała równowaga i stosunkowo miękkie czucie     

 

Klasyfikacja wg IITF : czopy do wewnątrz (gładkie)

Klasyfikacja szczegółowa : nakierowana na rotację okładzina naprężona typu pośredniego

Pochodzenie: Niemcy

Wbudowany efekt świeżego kleju: Tak

Klejący wierzch: Nie

 

P3 jest nakierowaną na rotację okładziną naprężoną typu „pośredniego” i wypuszczono ją na rynek we wrześniu 2010 r. wraz z P5, R4 i R6.

 

Wierzch P3 jest również zrobiony w 100% z naturalnego kauczuku, zaś struktura czopów jest rzadsza, niż u P5. Czopy są również nieznacznie dłuższe, niż w P5. Gąbka ma widoczne pęcherzyki i jest bardzo elastyczna. Wygląd P5 jest typowy dla nakierowanych na rotację okładzin naprężonych typu “ pośredniego takich, jak Tenergy 64, Hexer+, Genius+ Optimum czy Acuda S1. Ale w przeciwieństwie do nich (mają gąbki o twardości 47,5º - 48,0º), gęstość podkładu P3 wynosi 45,0º, co oznacza, że jej twardość zalicza się do „średnich”. Nie ma żadnej innej nakierowanej na rotację okładziny naprężonej posiadającej gąbkę o takiej twardości, standardem jest 47,5/48,0º, a miększe warianty ww. gum mają twardości 42,5º, 40,0º lub 37,5º. To czyni P3 unikalną w tej klasie. Gracza pożądający “trochę miększego” czucia ciepło powitają P3. Również dzięki postępowi technologicznemu, P3 zapewnia większą szybkość, niż konkurenci nawet będąc od nich miększą. (Choć niektórzy gracze nie będą w stanie wyczuć tej różnicy szybkości.)

 

P3 może być dobrą alternatywą Tenergy 64 dla graczy wymagających miększego czucia. Może też stanowić doskonały wybór na bekhend dzięki zrównoważonej charakterystyce.

 

Gąbka jest koloru pomarańczowego.

 

Dostępne grubości podkładów to 1,8mm, 2,0mm i 2.2mm (MAX). (Uwaga: te grubości są identyczne z odpowiednio 1.7mm, 1.9mm i 2.1mm Tenergy 05)
Standardowe parametry okładzin Adidas serii P i R (wg Inters)
                          P3         P5               R4         R6
Szybkość:                110        98           108      110
Rotacja:                  100       110            90        90
Kontrola:                   75        80            70        65


[1] Dokładniejsze informacje na temat klasyfikacji okładzin nakierowanych na rotację zainteresowani znajdą w tym artykule

[Uwaga] Wszystkie okładziny serii Rakza są nakierowanymi na rotację okładzinami naprężonymi, mającymi wierzchy zrobione w 100% z naturalnego kauczuku. Tak więc w zasadzie wszystkie te okładziny zapewniają dobre możliwości nadawania rotacji. Ale trzeba pamiętać, że nie jest to nic więcej, niż “możliwości”. Nawet największa zdolność nadawania rotacji nie tworzy automatycznie silnej rotacji. Ta „zdolność” niczego nie oznacza dopóki gracz nie nada jej przy użyciu własnej techniki. Powyższy diagram wskazuje tylko na podstawowe cechy gum i nie daje żadnych wyników opartych o grę. Rzeczywiste wyniki mogą się różnić w zależności od warunków przeprowadzania testów, preferencje lub styl gry zawodnika i kombinacje z różnymi deskami.

 

Copyright @ IGSSTERN.

Wszystkie prawa zastrzeżone

Linki do innych testów i przeglądów okładzin serii Adidas P:

Table tennis DB  Adidas P5 (w języku angielskim)

Table tennis DB  Adidas P3 (w języku angielskim)

Przegląd zrobiony przez graczy na forum Table Tennis DB (w języku angielskim)