Strona główna    Okładziny   Deski    Długie czopy    Informacje różne    Video    Linki    Tuning    Trening i gra    Zdrowie    Kontakt


lipiec 2011, Autor: Cezary Krom, Redakcja i dodatek: Albur

Recenzja deski Timo Boll Spirit

Informacja producenta

Timo Boll Mistrz Europy 2002, gra deską BOLL SPIRIT OFF. Deska Hi Tech Mistrza Europy 2002. Timo Boll grał tą deską podczas Mistrzostw Europy 2002 i wygrał finały gry singlowej i deblowej. Później nadeszły dalsze sukcesy: obrona tytułu zwycięzcy TOP 12 w 2003 roku oraz brązowy medal podczas Mistrzostw Europy 2003. Siedmiowarstwowa ofensywna deska składa się z najnowocześniejszych materiałów - warstwy Carbonu i Arylatu oraz pięciu odpowiednio dobranych rodzajów drewna. Carbon zapewnia szybkość i wyjątkową stabilność, a Arylat oznacza niezwykle dobrą elastyczność. Dla każdego, kto chce zwiększyć czucie piłki i precyzję swojej gry i grać jak Timo Boll.

Szybkość: 8,3   Kontrola: 7,9    Czucie: średnie    Waga: 89 g


Moja deska Timo Boll Spirit z uchwytem An

Jakość wykonania

Deska wykonana perfekcyjnie, nie ma mowy o odchodzeniu fornirów zewnętrznych podczas odrywania okładzin wszystko jest doskonale wyszlifowane docięte sklejki równe nie jak to bywa w europejskich deskach Motylka.

Deska, którą posiadam ma jeszcze starą blaszkę na dole (zdjęcia obok), a myślę że oferowana obecnie deska z aluminiowym znaczkiem wiele od tej się zbyt wiele lub wcale nie różni. Deska ma 2 szkiełka informujące o tym z jakiego włókna została wykonana sztuczna wkładka nazwa deski z drugiej strony pod spodem znajduje się stary
motylek, który Butterfly dawał zamiast dzisiejszego aluminium.

Budowa deski

Deska zbudowana jest ona z 2 przekładek arylatowo / carbonowych i 5 sklejek drewnianych Grubość blatu to 5,7 mm a układ sklejek w desce jest następujący:
koto-arylate/carbon-limba-kiri-limba-arylate/carbon-koto.

Zacznijmy od wierzchu deski: koto to chyba moje ulubione drewno na wierzch sklejki. Deski  twarde i "rotacyjne ", którymi grałem, a które miały na wierzchu fornir z koto, wydobywały z okładek dodatkową rotację. Dodatkowo drewno to pomocne jest w grze blokiem.

Włókno arylatowo/carbonowe odpowiada w tej desce za szybkość i wytłumienie drgań jakie powstają po odbiciu piłki i robi to doskonale – przy grze nie czuć w tej desce żadnych nieprzyjemnych drgań. Ponadto kompozyt powiększa sweet spot czyli obszar optymalnego odbicia piłeczki.

Następna warstwa to limba, często używana jako drewno fornir wierzchni, lecz w Spiricie jest ono zastosowane dopiero jako trzeci. Limba, która zapewnia kontrolę jest miękkim drewnem, choć w czuciu jest twarda. Do tego jako ciekawostkę dodam że w deskach z wierzchnią warstwą limby odbicie piłki jest piękne, gdyż drewno to posiada znakomite właściwości akustyczne. Dodatkowo limba jest używana za europejskie „drewno topspinowe”, w tym zakresie odpowiednik azjatyckiego hinoki (cyprysu japońskiego).

Rdzeń deski zbudowany jest natomiast z kiri, drewna używanego w budowie większości japońskich desek typu off i off +. Jest ono twardsze i cięższe niż balsa co jest jedną z przyczyn dla których deski Butterfly są cięższe niż konkurencji.

Taka budowa zapewnia doskonałą sztywność deski, jak już wspomniałem, przy odbiciu piłeczki drewno nie przenosi praktycznie żadnych drgań.Wymiary

Rozmiar główki deski jest typowy dla Butterfly i wynosi 157 x 150 x 5,7 mm.

Uchwyt

Ja posiadam deskę z uchwytem mniej popularnym od fl czyli an ale mam stosunkowo dużą rękę, a uchwyt jest idealny: nic nie uwiera, nie robią się odciski i wszystko jest tak, jak powinno być.

      Wymiary uchwytów są następujące 

             1A 10,0 cm        2 A 10,0 cm
             1B   2,7 cm        2 B  3,0 cm
             1C   3,4 cm   

Waga

Moja deska waży 87 g, ale na różnych forach internetowych widziałem egzemplarze od 81 g do 95 g więc rozpiętość może sięgać niemal 15 gramów. Z uwagi na to, że drewno jako surowiec naturalny może wykazywać różnice parametrów fizycznych, to ta wielkość wydaje się duża i mimo  staranności wykonania może świadczyć o tym, że materiały do tej deski producent bierze z bardzo różnych źródeł.
Butterfly Polska podaje wagę tej deski w granicach 90 g.Teraz przechodzę do sedna testu czyli gry:

Na desce mam zeszłoroczną nowość: Donica Acudę S2 na fh i S3 na bh. Okładki te świetnie mi do niej podpasowały, na początku było szybko, ale po kilku treningach ograłem deskę i zacząłem ją dobrze czuć.

Okładziny mają wbudowany efekt świeżego kleju, S2 jest średnio miękka, a S3 miękka. Ale o okładkach nie będę się za bardzo rozpisywał. Na desce grałem też takimi okładkami jak Bryce Speed i FX, Tenergy 05, Hexer.  Najprzyjemniej i najdokładniej grało mi się z Acudami s2 i s3, z T05 było "za twardo",  czyli twarda deska i twarda okładzina nie wybaczały tyle błędów, co wspomniane wcześniej Acudy. Znowu Bryce’ami była za niska parabola dużo piłek lądowało w siatkę, trzeba było bardzo mocno ciągnąć, choć przy zbiciach było fenomenalnie. Co do Hexera, to było OK, grało się łatwiej niż Tenergy ale i tak Acudy do tej deski pasowały mi najlepiej jeśli chodzi o rotację szybkość i kontrolę.

 
Zachowanie deski przy różnych elementach gry

Topspin blisko stołu

W tym podstawowym zagraniu dzisiejszego tenisa stołowego ta deska sprawuje się świetnie. Piłce nadawana jest znakomita rotacja, przy tym deskę doskonale się czuje – jednym słowem nie grałem chyba lepszą deską, którą przy stole grało się z taką łatwością. Jak na taką szybkość, która według różnych ocen to dobre OFF lub OFF+, deska posiada znakomitą kontrolę. Jak dla mnie, jest to dobre OFF, szybsze od Korbela czy Korbela sk7. Trajektoria przy uderzeniu top spinem jest przy tej desce dosyć niska, ale w połączeniu z okładzinami z serii Acuda podwyższa się i doskonale nadaje się do gry topem blisko stołu.

Topspin w półdystansie

W tym elemencie deska sprawuje się sporo gorzej niż przy stole, choć nadal możemy grać rotacyjne szybkie top spiny. Jednak czuć, że ta deska stworzona jest do gry bardziej przy stole niż w półdystansie. Przy stole i w odległości do 2 m od niego możemy z reguły skończyć atakiem top spinowym piłkę w 2-3 szybkich uderzeniach.

Podanie i odbiór

Można grać zarówno szybkie, jak i bardzo dokładne rotacyjne podania, choć z uwagi na szybkość, twardość i sztywność deski nad tym elementem trzeba zdecydowanie popracować.

Z tych samych powodów przy odbiorze deska sprawuje się trochę gorzej niż w pozostałych elementach - trzeba deskę ograć, zdecydowanie pomaga też dobra umiejętność dobrego czytania rotacji nadawanej przez przeciwnika.

Blok

Tu deska sprawuje się idealne, jest w tym elemencie jedną z najlepszych, jakimi miałem okazję grać. Myślę że jest to spowodowane sztywnością i twardością deski, ma w tym też na pewno udział zewnętrzna warstwa koto. Ja lubię blokować bh i kontrować przy stole fh, a do tego ta deska nadaje się idealnie.

Lob / Podcięcie

O ile w grze na loby nie ma żadnego problemu, tu znakomite czucie i kontrola deski ułatwia to zagranie, o tyle w grze podcięciem było trochę problemów. Podcięcie na stole dało się jakoś grać w miarę z czuciem o tyle podcięcie dalej od stołu sprawiało spore problemy, trzeba było znacznie więcej czasu, by zaczęło i to wychodzić.

Półwolej

Nie sprawiał żadnych problemów, wykonuje się go ze znakomitym czuciem, szybkością kontrolą. Posyłamy piłkę dokładnie tam gdzie chcemy, wszystko jest tak jak powinno być.

Zbicie

W tym elemencie deska jest znakomita, odpowiednia jej twardość i kontrola pozwalają zbić loba " za raz " - po takim uderzeniu nie ma co zbierać.  Nawet bardzo doświadczeni obrońcy, z którymi grałem nie odbierali więcej niż 2 rozrzucające zbicia.

Podsumowanie:

Deska Timo Boll Spirit jest świetna, zagramy nią wszystko -  no może prawie, poza podcięciem w półdystansie, choć myślę że po odpowiednim treningu w tym kierunku dało by się i ten element gry opanować. Ale przecież nie do takiej gry ta deska została stworzona, więc tę słabość możemy z łatwością przeboleć. Deska zaskoczy Was swoją kontrolą, szybkością i wybornym czuciem, jednak uwaga! Jest to czucie karbonowe i nie każdemu będzie pasować.

Jak już pisałem wcześniej, z tą deską najlepiej współpracować będą okładziny miększe takie, jak moje Acudy S2 i S3. Zagrania cechuje odpowiednia parabola i moc zarówno w półdystansie, jak i przy stole, nie trzeba pilnować wszystkich zagrań, taki zestaw wybacza o wiele więcej drobnych błędów niż np. z Tenergy.

Tenergy 05 również pasują, choć są one twarde i grając nimi trzeba się pilnować, robić je dokładnie i na pewno dysponować dobrą techniką. Z Bryce’ami znowu parabola piłki była bardzo niska dużo piłek leciało w siatkę.

Komu polecam TB Spirit

Deskę polecam zawodnikom grającym rotacyjnym topspinem blisko stołu i rozrzucającym blokiem. Deska poradzi sobie też i w półdystansie, choć tu moim zdaniem lepiej sprawują się deski z włóknem zylonowym. Mnie ta deska osobiście podpasowała idealnie i razem z okładzinami z serii Acuda zostanę z nią na długo. Myślę, że jest w pełni warta swojej wysokiej ceny 390 zł (Butterfly Polska).

                                                                                                                                                                                                            Czarek Krom


Dodatek Albur: Deska Timo Boll Spirit jest jedną z najpopularniejszych desek nowoczesnej konstrukcji hybrydowej. Dzięki dużemu zainteresowaniu i rozpowszechnieniu wśród zawodników, możemy w internecie znaleźć wiele analiz i recenzji tej deski. Poniżej kilka adresów stron, w przeważającej części anglojęzycznych:

Pierwszy Test Gregga Lettsa  i drugi test Gregga Lettsa

Table Tennis Ratings

Table Tennis DB

Porównanie TBS z TB ALC i Iolite na forum Table Tennis Rubber

Wątek o TBS na forum Table Tennis Rubber

OOAK reviews

Rob’s Table Tennis Forum

Wątek o Bty MM i TBS na MyTableTennis.NET

Porównanie TBS z TB ALC na MyTableTennis.NET

Test Timo Boll ALC na forum PingPong.com.pl, na którym znajdują się odniesienia do TBS stwierdzające, że jest to właściwie nowsza wersja TBS, niewiele się od niej różniąca
.